Możliwości i korzyści z likwidacji zużytych modułów PV
Do tej pory ani przemysł, ani ustawodawstwo nie wypracowało uniwersalnej metody likwidacji modułów, wycofanych z użytku – tych, które uległy uszkodzeniu oraz tych, dla których skończył się okres eksploatacji (szacowany na 25-30 lat).
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost produkcji modułów fotowoltaicznych (do 40% rocznie), przy czym 90% światowej produkcji ogniw do zastosowań naziemnych stanowią te z krystalicznego krzemu. Wskutek tak znacznego wzrostu produkcji pojawił się problem zaopatrzenia producentów w określoną ilość krzemu odpowiedniej jakości. Dodatkowo za parę lat trzeba będzie dokonać wymiany modułów pracujących od lat 80-tych ubiegłego stulecia. Jeśli pod koniec tego okresu trafią one na składowiska odpadów lub do spalarni, metale ciężkie mogą przedostać się do środowiska, a cenne materiały, które nadają się do powtórnego użycia, zostaną bezpowrotnie utracone. Przewiduje się, że w Europie w 2010 r. ilość zużytych modułów wyniesie 290 ton, a w roku 2040 – już 33 500 ton4.
Obowiązujące przepisy prawne
W polityce Unii Europejskiej istnieje rozszerzona odpowiedzialność producentów za produkty, obejmująca cały okres ich istnienia. Zgodnie z obowiązującym pra...