Materiały konferencyjne - "Pelety - czy nam się to opłaca?"


W związku z bardzo dynamicznym wzrostem produkcji granulatu (pellets) z odpadów drzewnych w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz ze światowym uznaniem tego paliwa za jeden z najlepszych substytutów oleju opałowego, węgla i gazu, wzrasta zainteresowanie granulatem również w Polsce. Właściwe, planowe wykorzystanie tego paliwa leży w interesie instytucji zajmujących się ochroną środowiska i samorządów lokalnych.


W ostatnim dziesięcioleciu, w budynkach stanowiących własność samorządów (szkoły, przedszkola, szpitale, budynki administracyjne itd.) zostały zainstalowane kotłownie opalane olejem, często przy pomocy funduszy ochrony środowiska. Wysokie koszty oleju opałowego i częste w przeciągu wielu miesięcy wzrosty jego ceny powodują braki środków na ogrzewanie w wielu gminach. Zastąpienie go granulatem będzie korzystne dla środowiska (redukcja CO2) i budżetów gmin (zmniejszenie kosztów paliwa o ok. 50%).
Najprostszym i najtańszym sposobem zamiany oleju na granulat w kotłowniach małych i średnich mocy jest wymiana palników w kotłach. Kotły opalane granulatem mogą mieć zastosowanie także wszędzie tam, gdzie planowana jest wymiana kotłowni węglowych.

Charakterystyka i produkcja granulatu

Granulatem odpadów drzewn...