Od lutego 2002 r., obowiązujące w Niemczech Rozporządzenie o oszczędzaniu energii (patrz CzE 4/03) wprowadziło ograniczenia jej zużycia dla nowego i starego budownictwa. Dla tego drugiego wyznaczone zostały konkretne terminy prac termomodernizacyjnych, mających na celu obniżenie konsumpcji energii poniżej wartości granicznych.


Termomodernizacja obejmuje poprawę ocieplenia, wymianę okien i drzwi, zwiększenie szczelności budowli oraz modernizację instalacji grzewczych i produkujących ciepłą wodę, włącznie z wykorzystaniem odnawialnych nośników energii. Jakie prace i w jakiej konfiguracji zostaną przeprowadzone, zależy tylko od inwestora, pod warunkiem, że zostaną spełnione zalecenia, zawarte w Rozporządzeniu.
Berlińskie Towarzystwo Wspierania Budownictwa Mieszkaniowego (DEGEWO), posiadające w zarządzaniu między innymi ponad 70 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, też zostało objęte działaniem nowych ograniczeń w zużyciu energii.
Z całej palety rozwiązań termomodernizacyjnych wybrano rozwiązanie zaproponowane przez firmę Parabel, która za innowacyjną koncepcję solarnej (termo-) modernizacji budownictwa wielomieszkaniowego poprzez duże, termiczne instalacje solarne otrzymała w 2002 r. Deutschen Solarpreis, prestiżową nagrodę, przyznawaną rokrocznie przez Eurosolar.
Opracowana koncepcja nie jest tylko pomysłem na optymalne zarządzanie energ...