W związku z wieloma nieścisłościami, pojawiającymi się w licznych artykułach o ogniwach paliwowych, publikowanych w prasie popularnej, autorzy, profesorowie AGH, postanowili w cyklu artykułów zaprezentować ogniwa paliwowe w szerokim kontekście. W następnych artykułach przedstawione zostaną dalsze zalety stosowania ogniw paliwowych, konsekwencje i znaczenie zasilania ogniw paliwowych ich podstawowym paliwem – wodorem, wykorzystanie paliw pochodzących z biomasy, możliwości tworzenia układów hybrydowych oraz układów pracujących w skojarzeniu. Również skomentowane zostaną przyczyny, dla których wdrożenie ogniw paliwowych następuje tak powoli.



Energia elektryczna jest uważna za najbardziej szlachetny rodzaj energii – możemy ją łatwo, tanio i prawie bez strat przetworzyć na pracę mechaniczną, ciepło lub światło. Wytwarzanie elektryczności, poprzez konwersję energii chemicznej paliwa w elektrowniach na pracę mechaniczną do napędu generatorów, nie jest już tak efektywne – ograniczenia związane są głównie z II zasadą termodynamiki*.


Gdyby udało się zbudować takie urządzenie, które będzie wytwarzać energię elektryczną z dostarczonego paliwa, bez jego spalania i pośredniej zamiany ciepła na pracę mechaniczną, jego sprawność mogłaby być znacznie wyższa, niż sprawność dotychczas stosowanych generatorów.
Sposób taki i...