Można: Można!
Tytułowe pytanie musieli sobie zadać organizatorzy jubileuszowej, X Zachodniej Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji w Targanicach. Czy można zorganizować interesującą konferencję? Oczywiście, że tak.
W związku z tym zrobiono wszystko, żeby sprostać zadaniu. I udało się. Skorzystano z antycznej zasady złotego środka, zgodnie z którą zachowano równowagę między zaprezentowaniem licznie przybyłym merytorycznych wystąpień, a zapewnieniem im dobrej zabawy. Wśród organizatorów byli: Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, Fusion Polska, Amitech Poland, Hufgard Polska, P&T Zaprawy Techniczne, Duko Engineering, AVK Armadan i Blejkan Inżynieria Budowlana. Wydarzeniu patronowały Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Dolnośląskie Forum Wodociągów. W Radzie Merytorycznej konferencji zasiedli prof. dr hab. Janusz Łomotowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (opiekun naukowy) oraz dr hab. inż. Maciej Mrowiec z Politechniki Częstochowskiej i dr inż. Florian Grzegorz Piechurski z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Tym razem do hotelu Kocierz w Targanicach (Beskid Andrychowski) na trzydniową (11-13.09.2013 r.) konferencję dotyczącą ?Ekonomicznych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych? przyjechało ponad 130 osób z branży wodno-ściekowej. Bogaty program adresowany był głównie do przedstawicieli zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych i podzielony na cztery sesje wykładowe oraz sesję sportową, w ramach której przeprowadzono ?Olimpiadę wodociągową?.
Ze skarbnicy wiedzy
Wśród referatów znalazły się zarówno wystąpienia naukowców, jak i przedstawicieli producentów oraz wykonawców. Nie zabrakło także prezentacji praktyków z branży wodociągowo-kanalizacyjnej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami. Spośród dominujących tematów wyróżnić można, podkreślaną w wielu wystąpieniach (Marcina Adamka, reprezentującego Duko Engineering, Huberta Klikowicza z AVK Armadan czy prof. J. Łomotowskiego), rolę jakości produktów czy urządzeń. Wielokrotnie przekonywano, jak pozorne oszczędzanie na jakości może skutkować znacznym ograniczeniem żywotności urządzeń wodno-ściekowych.
Zebranym podobał się również referat, w którym opisano współpracę dwóch firm biorących udział w projekcie. Norbert Kopydłowski (Amitech Poland) i Tomasz Goździor (Blejkan) wspólnie zaprezentowali techniczno-ekonomiczne aspekty wykonywania renowacji systemów wodno-kanalizacyjnych w ramach udanego współdziałania producenta i wykonawcy.
Z zainteresowaniem wysłuchano też wystąpienia dotyczącego kwestii renowacyjnych, którego autorem był Marcin Adamek z Duko. W brawurowy sposób omówił on dobór technologii renowacji w infrastrukturze wodnej i ściekowej, nie pomijając aspektu ekonomicznego. Dzięki temu zebrani sporo dowiedzieli się na temat zabezpieczenia za pomocą specjalnych powłok elastomerowych różnych powierzchni przed np. szkodliwym działaniem wody.
Jak zwykle z przyjemnością i ogromnym zainteresowaniem wysłuchano prof. dr. hab. J. Łomotowskiego oraz dr. hab. inż. Macieja Mrowca. Pierwszy z naukowców przedstawił możliwości ograniczenia zużycia energii w systemach wod-kan, a drugi skupił się na wyznaczaniu pojemności zbiorników retencyjnych wód opadowych z uwzględnieniem kwestii ekonomicznych. Spore poruszenie wywołała prezentacja aspektów metodologicznych programu URBAN Water Footprint, autorstwa delegata UP we Wrocławiu, dr. inż. Wiesława Fiałkiewicza. Prelegent przybliżył słuchaczom ideę tego projektu, którą jest umożliwienie stosowania narzędzia przeznaczonego do monitoringu, oceny i poprawy gospodarowania zasobami wodnymi na terenach zurbanizowanych. Mowa tu o Śladzie Zużycia Wody (ang. Water Footprint), będącym wskaźnikiem zużycia wody.
Zaskakująca sesja
Z pewnością można za taką uznać tę część, w której organizatorzy postanowili zaoferować zebranym zasób informacji, które być może przyczynią się do rozwoju osobistego. Nieczęsto zdarza się, iż słuchacz ma poczucie, że nie tylko dowiedział się czegoś nowego i ważnego, co będzie mógł wykorzystać w organizacji, dla której pracuje, ale również, że posiadł wiedzę, która przyda się też w innych niż praca aspektach życia.
Jednym z takich referatów była prelekcja Grzegorza Zarzecznego, reprezentanta Pracowni Prostej Polszczyzny (Uniwersytet Wrocławski), pt. ?Kiedy tekst spowija mgła. Jak pisać teksty, by inni mieli szansę je zrozumieć??. Prelegent przedstawił cechy maksymalnie przystępnego stylu komunikacji i udzielił praktycznych porad, dotyczących tego, jak się komunikować, aby odbiorca właściwie zrozumiał całość komunikatu. Równie praktycznych porad udzieliła konsultantka wizerunku biznesowego, Barbara Murza-Składanowska, która omówiła ?Kreowanie wizerunku w biznesie ? dress code?.
Baio bongo, bongo baja
Ostatnią część konferencji stanowiły rozgrywki sportowe, podczas których drużyny rywalizowały ze sobą w szeregu niełatwych konkurencji. Jak napełnić przeciekającą rurę wodą z basenu za pomocą kubka? Czy uda się z zaprawy technicznej stworzyć logo produkującej ją firmy? Kto najszybciej zakręci zawór? To przykłady wyzwań, którym musiały sprostać drużyny.
Pełen wrażeń dzień zakończył przyjętego owacjami kabaretu Smile. Jeszcze następnego dnia nucono hit ?Bździszewo? czy żegnano się kodem ze skeczu o kierowcy Stanisławie ? ?baio bongo, bongo baja?.
Na XI Zachodnią Konferencję organizatorzy zapraszają za rok.
Anna Lembicz