Hydro-Vacuum laureatem Medalu Europejskiego 2013

Wyróżnienie zostało przyznane za pompy jednostopniowe typu FZ z innowacyjnym napędem o stopniu ochrony IP68 z wewnętrznym układem chłodzenia. Urządzenia typu FZ stanowią rodzinę pomp wirowych jednostopniowych do cieczy zanieczyszczonych i wody czystej, których poszczególne odmiany uzależnione są od specyfiki pompowanych cieczy, rodzaju i wielkości zanieczyszczeń, a także warunków pracy. Pompy FZ z silnikami o mocach od 1,1 do 160 kW stosowane są w suchych lub mokrych przepompowniach ścieków, przepompowniach wód deszczowych, przepompowniach okresowo zalewanych wodami gruntowymi oraz w tłoczniach z separacją ciał stałych montowanych na terenach podmokłych.

Nagrodzone pompy z napędem o stopniu ochrony IP68 stanowią innowację, i to co najmniej w skali kraju. Technologia zastosowana w nagrodzonej pompie różni się od rozwiązań proponowanych przez innych producentów tym, iż do wymuszenia obiegu cieczy w układzie zastosowano wielołopatkowy wirnik osiowy unikalnej konstrukcji. Powoduje to dobrą wymianę ciepła przy zachowaniu małej wydajności układu wewnętrznego, co wpływa na niską energochłonność układu. Należy podkreślić, iż jest to kolejna nagroda dla tej pompy po grand prix targów WODKAN 2012 oraz wyróżnieniu targów TIWS Kielce 2012. Więcej informacji na stronie internetowej www.hydro-vacuum.com.pl.

Przenośny miernik pyłu zawieszonego

Analizator pyłu DustTrak DRX, oferowany przez firmę ATUT z Lublina, jako jedyny przeprowadza jednoczesny pomiar masy i rozmiaru cząstek w czasie rzeczywistym z podziałem na frakcje PM1, PM2,5, frakcję respirabilną, PM10 i pył całkowity. Pracuje zarówno dzięki zasilaniu sieciowym, jak i akumulatorowym (do 12 godzin z możliwością wymiany akumulatora bez konieczności przerywania pracy urządzenia). Istnieje opcja wykonania dedykowanej kalibracji użytkownika z wykorzystaniem wbudowanego filtra płaskiego dającego możliwość przeprowadzenia analizy grawimetrycznej badanego pyłu. Wbudowany króciec pozwala na skonfigurowanie potrzebne do izokinetycznego poboru próby. Kalibracja lokalna aparatu oparta jest na dwóch odrębnych współczynnikach: fotometrycznym i zależnym od rozmiarów cząstki. Opcja automatycznego zerowania aparatu eliminuje efekt dryftu zera. Analizator posiada wbudowaną funkcję sygnałów alarmowych i obliczenia wartości średnich. Urządzenie jest przystosowane do pracy w warunkach laboratoryjnych i w środowisku przemysłowym o silnym zanieczyszczeniu pyłem. Oprogramowanie TrakPro przeznaczone jest do analizy zebranych danych, ustawiania parametrów pracy oraz tworzenia raportów statystycznych. Zakres pomiarowy mieści się w skali od 0,001 do 150 mg/m3. Wielkość analizowanych cząstek wynosi od 0,1 do ?15 ?m. Więcej informacji na stronie internetowej www.atut.lublin.pl.

Globema otwiera Centrum Rozwoju Oprogramowania w Łodzi

Firma Globema, w związku z postępem prac badawczo-rozwojowych, otwiera w Łodzi oddział Centrum Rozwoju Oprogramowania (CRO). Centrum zostało utworzone w 2010 r. i zatrudnia obecnie ponad 30 pracowników w trzech laboratoriach badawczo-rozwojowych. Docelowo w nowym oddziale pracę znajdzie co najmniej kilkunastu specjalistów w dziedzinie inżynierii oprogramowania i projektowania rozwiązań dla biznesu. CRO w Łodzi będzie odpowiedzialne za tworzenie aplikacji do zarządzania zasobami przestrzennymi przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, energetycznych i ciepłowniczych. Ma także wspierać liczne wdrożenia rozwiązań opartych na systemach mapowych Google, które znajdują zastosowanie w praktycznie każdej branży wykorzystującej mapy i dane goeprzestrzenne (np. bankowość, nieruchomości, transport). Globema już od kilku lat prowadzi działalność badawczo-rozwojową, współpracuje z uczelniami w Warszawie oraz Łodzi, a także prowadzi badania przemysłowe z obecnymi i potencjalnymi klientami. W 2012 r. minister gospodarki przyznał firmie status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Więcej informacji na stronie internetowej: www.globema.com/pl.

C-TECH dla czystego środowiska

Firma Miltom-Eko, przedstawiciel austriackiej firmy SFC Group, oferuje technologię cyklicznego oczyszczania ścieków C-TECH. System C-TECH jest odmianą cyklicznej technologii osadu czynnego, która z powodzeniem stosowana jest w przypadku wszystkich ścieków, które nadają się do biologicznego oczyszczania. Zalety procesu w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych oczyszczalni przepływowych to: mniejsze o 40-50% zapotrzebowanie na powierzchnię niezbędną do budowy/modernizacji oczyszczalni, niższe o 5-15% koszty inwestycyjne budowy oraz zakupu wyposażenia, mniejsze o 15-25% zużycie energii, niższe koszty materiałów eksploatacyjnych (zwłaszcza chemikaliów), a także wysoka stabilność procesu oczyszczania i wydajność procesów usuwania azotu oraz fosforu. Technologia C-TECH jest idealnym rozwiązaniem do modernizacji istniejących oczyszczalni z uwagi na możliwość jej zastosowania w dowolnym obiekcie kubaturowym o obrysie kołowym lub prostokątnym. Przy niskich jednostkowych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych zapewnia ona osiągnięcie takiego stopnia oczyszczania ścieków, który wymagany jest przez prawo polskie i europejskie, w tym zwłaszcza przez Dyrektywę Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Więcej informacji na stronie internetowej www.miltomeko.pl.

Opracowanie: Martyna Matuszczak