Utrzymanie odpowiedniej czystości i higieny ma fundamentalne znaczenie również w wielu branżach przemysłowych, a przy produkcji i obrocie żywnością stanowi podstawowy warunek zapewniania jej odpowiedniej jakości zdrowotnej. Względy higieniczne oraz wymagana wysoka jakość żywności są głównymi przyczynami dużego zużycia wody w przemyśle spożywczym i stosunkowo ograniczonych, w porównaniu z innymi gałęziami przemysłu, możliwości jej recyrkulacji.

Według przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia1, wśród wymagań Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) i Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) kluczową rolę odgrywają te, które dotyczą mycia i dezynfekcji linii produkcyjnych. Zgodnie z wytycznymi GHP, po zakończeniu pracy lub po każdej zmianie w zakładzie przeprowadza się sprzątanie, podczas którego z powierzchni podłóg, blatów oraz maszyn i urządzeń usuwane są pozostałości po bieżącej produkcji oraz nagromadzony brud, który stwarza doskonałe warunki dla rozwoju mikroflory i tym samym stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i jakości produktu końcowego.
Prawidłowe przeprowadzenie procesu mycia, a następnie dezynfekcji, wymaga uwzględnienia m.in. takich czynników jak rodzaj zanieczyszczeń, stopień zanieczyszczenia powierzchni, rodzaj powierzchni, rodzaj materiału, cykl produkcji oraz środki i urządzenia do mycia i dezynfekcji. Do mycia powierzchni roboczych w warunkach przemysłowych stosuje się wiele rodzajów preparatów chemicznych, o różnej charakt...