We wrześniu 2003 r. gmina Słupsk zakończyła rozpoczętą w 2001 r. realizację programu termomodernizacji obiektów własnych zespołów szkolnych. W ramach tego programu w pierwszym etapie dokonano całkowitej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonano docieplenie obiektów. W efekcie zmniejszono obliczeniowo straty ciepła w granicach 30-35%, co znalazło bezpośrednio odbicie w znacznym zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło, a w konsekwencji spowodowało oszczędności w zużyciu paliwa. Drugi etap podjętego programu termomodernizacji obejmował likwidację wyeksploatowanych jednostek kotłowych na paliwo stałe o przestarzałej technologii i niskiej, bo sięgającej 60% sprawności.

Zakres programu
Zakres rzeczowy programu obejmował wymianę 10 kotłów o łącznej mocy 1673 kW w sześciu kotłowniach.
Wskutek wcześniejszego docieplenia i wymiany stolarki zapotrzebowanie obliczeniowe na moc cieplną spadło do poziomu 1100 kW. Poszukiwanie dalszych oszczędności podczas eksploatacji doprowadziło pomysłodawców do wyboru kotłów opalanych biomasą. Za tym wyborem przemawiały wyniki analiz przeprowadzonych przez Narodową Agencję Poszanowania Energii, z których wynikało, że koszt wyprodukowanego w tych kotłach 1 GJ wynosi przeciętnie 8,53 zł, podczas gdy np. w kotłach olejowych jest to koszt rzędu 65 zł/GJ.
W przypadku kotłowni wchodzących do programu po przeanalizowaniu sezonu grzewczego przy zużyciu ok. 30 tys. GJ uzyskano oszczędności rzędu 900 tys. zł rocznie,...