Z Tadeuszem Zakrzewskim, prezesem Krajowej Izby Biopaliw, rozmawia Urszula Wojciechowska

Jaka jest forma prawna działalności Krajowej Izby Biopaliw, co będzie ją odróżniać od istniejącego już Międzynarodowego Towarzystwa Biopaliw?
Jesteśmy stowarzyszeniem, ale przede wszystkim jesteśmy organizacją branżową zrzeszającą firmy uczestniczące w tworzeniu nowej gałęzi przemysłu, jakim jest rynek biopaliw płynnych. Krajowa Izba Biopaliw została wpisana do rejestru sądowego w grudniu ubiegłego roku. W chwili obecnej zrzeszamy 37 podmiotów gospodarczych. Już w trakcie organizacji Izby uzyskaliśmy znaczącą pozycję eksperta branżowego. Natomiast działania innych organizacji i stowarzyszeń ukierunkowane są przede wszystkim na edukację społeczną i promocję biopaliw.

Z czyjej inicjatywy i w jakim celu powstała Polska Izba Biopaliw?
Grupa, która zainicjowała tworzenie Izby, składała się głównie z tych osób, które uczestniczyły w pracach nad ustawą o biopaliwach. By dobrze bronić interesów polskich firm tworzących rynek biopaliw już na etapie tworzenia prawa, zorganizowaliśmy szereg wyjazdów studyjnych do Niemiec, Austrii, Czech i Włoch. Wyjazdy te wzbogacały naszą wiedzę z zakresu stosowanego ustawodawstwa w tych krajach oraz technologii produkcji biopaliw. To właśnie podczas tych działań została skonkretyzowana idea utworzenia organizacji b...