Instalacja, która zamieni ciepło ze spalania osadów w energię elektryczną

VTA-Technologie wprowadziło na rynek nową instalację o nazwie VTA-ELTO, która pozwala na przekształcenie niewykorzystanego ciepła mediów niskotemperaturowych na energię elektryczną. Gorąca woda, spaliny z agregatów prądotwórczych lub spalarni osadów mogą stać się ekologicznym źródłem prądu elektrycznego. VTA-ELTO opiera się na termodynamicznym procesie ORC, w którym w obiegu między parownikiem, turbiną oraz kondensatorem krąży zamiast wody specjalne medium robocze. Jest to substancja niepalna i nietoksyczna, zmieniająca się w parę w relatywnie niskich temperaturach (od 55°C). Zasadniczy element technologii to turbina o innowacyjnym systemie regulacyjnym, który umożliwia uzyskiwanie optymalnej sprawności nawet przy zmiennym strumieniu ciepła. Kolejne zalety to kompaktowa budowa, a także wyeliminowanie konieczności stosowania obiegu oleju termalnego.

Pierwsza tego typu instalacja o mocy 250 kWel. została zainstalowana w Hall w Tyrolu, gdzie przepracowała już ponad 25 000 godzin. Dwie kolejne oddano właśnie do użytku we Włoszech ? w miejscowościach Lana i Toblach. Turbiny VTA-ELTO mają moc elektryczną od 15 kW do 500 kW el. Więcej informacji na stronie: www.vta.cc/pl/.

Globema pokazuje, jak sprawnie zarządzać służebnością przesyłu

W odpowiedzi na potrzeby klientów, firma Globema wprowadziła na rynek narzędzie do zarządzania służebnością przesyłu. Pomoże ono firmom z branży sieciowej we wszechstronnym gospodarowaniu nieruchomościami zlokalizowanymi na terenach, przez które przebiega sieć. Rozwiązanie zostało zaimplementowane w takich przedsiębiorstwach, jak MPEC Kraków, LPEC Lublin, MPEC Białystok, PGE Dystrybucja Łódź, PERN, WPEC Legnica, Veolia Energia Łódź i Poznań.

Główne zadania wspierane przez aplikację to rejestracja i ewidencja wniosków (spraw) roszczeniowych i odszkodowawczych. System pomaga w kontroli cyklu życia sprawy, obsłudze kosztów i zarządzaniu służebnością. Oprogramowanie daje możliwość rejestracji informacji o powiązanych prawach służebności gruntowych, w tym służebności przesyłu. Oferuje wsparcie dla automatycznego wyznaczania pasów technologicznych wokół obiektów czy hurtowe wyznaczanie pasów technologicznych na wskazanym obszarze, pozwalające oszacować sumaryczną powierzchnię i przybliżone koszty ustanawiania tytułów. Ponadto system pozwala na wyznaczanie listy działek o nieuregulowanej służebności, na których zlokalizowane są obiekty sieciowe objęte modernizacją lub elementy planowanej sieci. Więcej informacji na stronie www.globema.pl.

Odwodnienia przyjazne dla rowerzystów

Nowe odwodnienia liniowe City 100 i 150 idealnie wpisują się w efektywny i bezpieczny system odwodnień oferowanych przez firmę HABA-Beton. Są to zarazem małe, ale i bardzo efektywne w działaniu odwodnienia szczelinowe z betonu oraz żelbetu.

City Drain 100 jest pierwszym tego typu produktem przeznaczonym do użytku na klatkach schodowych, podjazdach i tarasach czy stacjach benzynowych. Dzięki lekkiej wadze, wynoszącej 43 kg, odwodnienie City 100 można zamontować nawet w miejscach trudno dostępnych oraz wszędzie tam, gdzie jest ograniczona powierzchnia zabudowy. Wysoka wydajność montażu przy niskiej wadze produktu to dodatkowy atut. Nowa uszczelka z NBR, zgłoszona do opatentowania, powoduje, że połączenia między elementami są bardzo szczelne. City Drain 150 znajduje zastosowanie w miejscach szczególnie narażonych na większe obciążenia kołowe. Dlatego odwodnienie to jest dodatkowo zbrojone.

Odwodnienia City są bezpieczne w użytkowaniu ? nie rdzewieją, spełniają wymagania normy EN 1433, charakteryzują się wysoką odpornością na poślizg, a dzięki zastosowaniu szczeliny przerywanej nie powodują ryzyka utknięcia rowerzystów, wózków dziecięcych i inwalidzkich. Istotny jest również fakt, iż montuje się je bez stosowania fundamentu, co znacząco redukuje koszty zabudowy. Więcej informacji na stronie www.haba-beton.com/pl.

Modelowanie rzeczywistości dzięki Acute3D

Bentley Systems, Incorporated, firma specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowego oprogramowania wspierającego zrównoważony rozwój infrastruktury, przejęła działającą we Francji firmę Acute3D, dostawcę oprogramowania Smart3Dcapture, służącego do modelowania rzeczywistości. Dzięki niemu inwentaryzacje warunków rzeczywistych przetwarzane są w modele kontekstowe, pozwalające tworzyć modele projektowe i wykonawcze. Szybki rozwój technologii skanowania i fotografii ? przy coraz częstszym zastosowaniu w tym celu samolotów bezzałogowych (UAV) ? sprawiają, że pozyskanie takich danych staje się coraz łatwiejsze i popularne w ramach działań zmierzających do utrzymania infrastruktury.

Oprogramowanie firmy Acute3D automatyzuje wytwarzanie w pełni trójwymiarowych, wysokorozdzielczych modeli inwentaryzacyjnych na podstawie fotografii cyfrowych, wykonanych każdym aparatem, zarówno wyspecjalizowanym, jak i wbudowanym w smartfon. Technologia firmy Acute3D, skalowalna od poziomu placu budowy do całego miasta, może zagwarantować, że rzeczywiste warunki zostaną uwzględnione jednocześnie w aspektach architektonicznych, inżynieryjnych, wykonawczych i eksploatacyjnych każdego obiektu infrastruktury. Więcej informacji na stronie www.bentley.com/Acute3D.

Opracowanie: Martyna Matuszczak