Na rynku
Bezgwintowy system Supa Lock od AVK
Nowe bezgwintowe rozwiązanie firmy AVK zapewnia bezkorozyjne połączenie oraz łatwy, dwukrokowy montaż. Łączenie zasuw i złączek za pomocą tradycyjnego gwintowanego połączenia może być czasochłonne, a przy tym często pozostawia część gwintu wystawioną na działanie medium oraz środowiska zewnętrznego. Z biegiem czasu może to spowodować korozję niezabezpieczonej części gwintu i doprowadzić do wycieku. Opatentowany system Supa Lock zapewnia całkowicie bezkorozyjne połączenie wraz z szybkim i łatwym montażem oraz maksymalną elastycznością całego układu. Dzięki prostej i pomysłowej konstrukcji Supa Lock oferuje także ochronę przed przypadkowym demontażem połączenia, gdy rurociąg znajduje się pod wpływem ciśnienia.
Montaż jest bardzo prosty ? po nasmarowaniu o-ringów bosy koniec systemu wciskamy do gniazda, a całość zabezpieczamy elementem blokującym. Szeroka oferta obejmuje zasuwy, obejmy do nawiercania i kształtki ? wszystko w jednej średnicy DN32. Więcej informacji na stronie: www.avk.com.pl.
Narzędzia WaterGEMS, WaterCAD i HAMMER dla infrastruktury wodociągowe
Firma Bentley Systems ogłosiła dostępność nowej wersji ?CONNECT Edition? systemu WaterGEMS, WaterCAD i HAMMER do analizy oraz projektowania sieci wodociągowych. Te nowe wersje usprawniają zadania związane z modelowaniem i analizą oraz zwiększają produktywność użytkowników, dzięki czemu mogą oni skupić się na procesie decyzyjnym, związanym z kwestiami inżynierskimi.
? Wydania CONNECT Edition zapewniają wsparcie osobom planującym systemy wodociągowe, projektantom i kierownikom za pomocą dostosowanych do danego celu narzędzi analitycznych i narzędzi do modelowania wydajności infrastruktury sieciowej. Dzięki temu wydaniu specjaliści ds. utrzymania systemu dystrybucji wody mogą o wiele szybciej automatycznie generować raporty łączące mapy, wykresy, tabele i inne elementy w celu syntezy wyników modelowania i jasnego zaprezentowania ich wszystkim osobom zainteresowanym projektem ? wyjaśnia Gregg Herrin, dyrektor ds. zarządzania produktem w Bentley Systems. Więcej informacji na stronie: www.bentley.com/pl
Nowe silniki Grundfos MGE pracują zgodnie z najwyższymi standardami
Trzy słowa, które określają silniki Grundfos MGE, to: niezawodny, konfigurowalny oraz sprawny energetycznie. Od momentu wprowadzenia na rynek w 2013 r. silniki te stanowią standard technologii, a obecnie ich unowocześniona wersja podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej. Takie cechy, jak sprawność energetyczna oraz przetwornica częstotliwości, sprawiły, że silniki MGE awansowały z powszechnej klasy IE4 do IE5 ? najlepszej, światowej klasy sprawności energetycznej dla silników elektrycznych. Silniki MGE są wyposażone w inteligentne i najnowocześniejsze podzespoły, odpowiedzialne za integrację z systemem i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wraz z innymi technologiami, takimi jak synchroniczny silnik z magnesem trwałym oraz przetwornica częstotliwości o wysokiej sprawności, silniki te plasują się w czołówce swojej kategorii.
Klasę IE5 osiągnęły wszystkie silniki Grundfos MGE o mocy od 0,75 do 11 kW, które wejdą do sprzedaży od 1 stycznia 2017 r. Więcej informacji na stronie: pl.grundfos.com.
OXYGEN intensive ? innowacyjna aeracja ścieków
W związku z faktem, iż koszt napowietrzania ścieków w procesie ich oczyszczania jest szacowany na 30-70% całkowitych kosztów, a koszty energii odznaczają się tendencją wzrostową, oczywiste jest poszukiwanie tańszych sposobów aeracji. Takie rozwiązania znajdziemy w ofercie firmy Rabe. Urządzenie o nazwie OXYGEN intensive wykorzystuje ścieki pobierane z reaktora zamiast energochłonnych sprężarek i urządzeń wtłaczających powietrze do reaktorów biologicznych. Ścieki są tłoczone na wysokość do 4 m, a opadając, ulegają rozproszeniu w wyniku wymuszonego, długotrwałego kontaktu z powietrzem (przeciwciąg), po absorpcji tlenu (do 7,5-8 mg/l), opadają do misy, skąd są odprowadzane wielopunktowo w rejony przydenne reaktora. Króćce ustawione równolegle do ścian i dna reaktora wywołują ruch wirowy natlenianych ścieków, a pobieranie ich do aeratora powoduje ruch pionowy. Ścieki są w ciągłym ruchu, nie ma stref martwych. W reaktorze okrągłym ruch wirowy wywołuje się w inny sposób. Więcej informacji na stronie: www.rabesc.pl.
Opracowanie: Martyna Matuszczak