Ekologiczny wodomierz
Wychodząc naprzeciw dyrektywie UE, która od 2013 r. ogranicza zawartość ołowiu w materiałach mających kontakt z wodą pitną do 0,02%, Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA wprowadziła do oferty wodomierz FRANCO ekoINOX w ekologicznym korpusie. Przy jego produkcji zastosowano stal nierdzewną, zastępując nią mosiądz ołowiowy zawierający 2% Pb. Mokrobieżny hybrydowy wodomierz posiada odizolowany od wody zespół bębenków wypełniony gliceryną, ktory zapewnia łatwy odczyt wskazań przez cały okres użytkowania. Urządzenie jest całkowicie odporne na działanie magnesów, zrywanie sprzęgła oraz hamowanie przez osadzone na magnesie wirnika zanieczyszczenia ferromagnetyczne. Małe gabaryty ułatwiają montaż przy zachowaniu standardowych wymiarów przyłączeniowych – pełna zamienność z innymi wodomierzami. Wodomierz objęty jest gwarancją na cały okres legalizacji (nie mniej niż 5 lat, nie więcej niż 6 lat). Doskonałe łożyskowanie (szafir) pozwala na osiągnięcie dużych resursów. Tarcza FRANCO ekoINOX nie jest obracana – wodomierze występują w wersji z zasilaniem dolnym i górnym. Urządzenie współpracuje z zaworem antykropelkowym – próg rozruchu w poziomie 1-2 l/h, w pionie 2-4 l/h. Osiągany bilans zużycia wody w budynku to nawet do +/- 2%. Więcej informacji na stronie www.fila-sztum.pl.
 
Nowoczesność na starówce
Tak zwana mała architektura, a więc latarnie, hydranty czy zabytkowe pompy, to na starówkach niezbędne elementy, budujące atmosferę danego miejsca. Dlatego instalując nowe urządzenia, warto brać pod uwagę to, by estetyką nie odbiegały od otoczenia. Hydranty stylizowane na zabytkowe posiada w swojej ofercie m.in. firma Hawle. Technicznie nie różnią się one od tych najnowocześniejszych, zarówno pod względem wydajności, jak i zastosowanych zabezpieczeń, np. ochrony przed zamarzaniem czy przed nieszczelnością. Mogą być także zabezpieczone przed najechaniem i złamaniem, co jest szczególnie ważne w ciasnych staromiejskich uliczkach. Nadziemny element hydrantu zabezpieczonego przed złamaniem, po uderzeniu po prostu przewraca się, wówczas przymocowana do wodociągu część podziemna pozostaje nienaruszona. Łamią się tylko śruby korpusu, które można łatwo wymienić. Połączenie zabytkowej estetyki i współczesnych wymagań sprawia, że coraz więcej miast, także tych mniejszych, np. Zdrój-Nisko, Kępno, Białogard, Kalisz Pomorski lub Suchań, decyduje się na modernizację sieci hydrantów w rejonach zabytkowych i starsze, często niesprawne hydranty wymienia na nowe urządzenia.
 
Bezbłędna analiza
Firma Atut proponuje w swojej ofercie kompaktowy analizator biogazu oraz gazów składowiskowych GAS 3000 Biogas. W standardowej konfiguracji prowadzi on pomiar do sześciu parametrów jednocześnie. Możliwe jest badanie CO2 w zakresie 0-50%, CH4 w zakresie 0-100% za pomocą dwuwiązkowego detektora NDIR, O2 w zakresie 0-25% za pomocą ogniwa galwanicznego, H2S w zakresie 0-9999 ppm oraz temperatury i ciśnienia. W stosunku do innych analizatorów biogazu daje możliwość doboru dowolnych zakresów pomiarowych sensorów gazów toksycznych, i to bez konieczności stosowania zewnętrznych celek pomiarowych. W przypadku sensora H2S użytkownik może wybrać spośród zakresów 500, 1000, 2000, 5000 i 9999 ppm. Pomiary są wykonywane z dużą dokładnością +/- 2%. GAS 3000 Biogas wyposażony jest w wewnętrzny datalogger, zapewniający zapisanie 1500 zestawów pomiarów dla sześciu parametrów. Urządzenia jest wygodne w użytkowaniu, posiada czytelny wyświetlacz LCD (240 x 128 mm) z podświetleniem oraz trwałą, lekką, aluminiową obudowę z pokrywą, nóżkami i zamknięciem na klucz. Dzięki zintegrowanym, pojemnym akumulatorom litowym zapewnia cztery godziny pracy z działającą pompą. Więcej informacji na stronie www.atut.lublin.pl.
 
Biologiczne oczyszczalnie Wavin
Wavin Metalplast-Buk poszerzył swoją ofertę o kompaktowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków Wavin BioKem, pracujące w technologii SBR. Wysoka efektywność urządzeń została potwierdzona badaniami zgodności z normą zharmonizowaną PN-EN 12566-3 + A1:2009, załącznik B. Oczyszczone ścieki są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego i mogą być rozsączane bezpośrednio w gruncie lub kierowane do naturalnych odbiorników. Wavin BioKem to kompaktowe urządzenia w postaci monolitycznych zbiorników z PE lub GRP. W porównaniu z tradycyjnymi biologicznymi oczyszczalniami ścieków (z wyodrębnionym osadnikiem wstępnym i wtórnym) całość instalacji wymaga niewielkiej powierzchni. Proces oczyszczania ścieków jest w pełni zautomatyzowany i sterowany elektronicznie. Oczyszczalnie są wyposażone w niezbędne urządzenia ostrzegawcze i alarmowe, w tym niezależny panel sterujący. W ofercie firmy Wavin znajdują się urządzenia o wydajności od 6 do 90 RLM, umożliwiające oczyszczenie od 0,9 m3 do nawet 13,5 m3ścieków na dobę. Mogą być wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, kilku gospodarstwach domowych, jak i w budynkach użyteczności publicznej czy niewielkich osiedlach. Więcej informacji na stronie www.wavin.pl.
 
Opracowanie: Martyna Matuszczak