Nagrodzony Hobas

Energy Globe Award 2013 ? taką nagrodę 15 maja br. w siedzibie Wydziału Handlowego Ambasady Republiki Austrii w Warszawie odebrali przedstawiciele firmy Hobas. Wyróżnienie przyznano firmie za jej udział w realizacji projektu modernizacji oczyszczalni ścieków ?Czajka?. Przedsiębiorstwo Hobas otrzymało zlecenie bezwykopowego wykonania odcinka kanalizacji w warszawskiej oczyszczalni. Zadanie było o tyle trudne, że obejmowało położenie pod stolicą rur o średnicy 3,5 m i masie do 18 ton. Dodatkowym utrudnieniem okazało się umiejscowienie kolektora kanalizacyjnego, który krzyżuje się z innymi rurami kanalizacyjnymi, liniami kolejowymi i tunelem metra. W tej sytuacji zrealizowanie zlecenia wręcz wymagało docenienia. Z rąk ambasadora Republiki Austrii, dr. Herberta Krausa, oraz radcy handlowego Ambasady, dr. Ernsta Koppa, certyfikat Energy Globe Award odebrali dyrektor zarządzający, Lech Skomorowski, oraz dyrektor sprzedaży, Jacek Lesiecki.

Energy Globe Award to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, przyznawane w obszarze ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Nowa seria pomp perystaltycznych Qdos 30

Międzynarodowy producent pomp, Watson-Marlow, wprowadził na polski rynek nową serię pomp Qdos 30, skierowanych do branży przemysłowej. Urządzenia zaprojektowane są do precyzyjnego transportu cieczy. Jego budowa nie wymaga instalowania dodatkowych zaworów i umożliwia kontakt transportowanej substancji jedynie z wężem pompy. W efekcie pompa przetacza substancje ?zabrudzone?, chemiczne, charakteryzujące się wysoką lepkością lub gęstością, a koszty konserwacji ograniczono do minimum. Nie jest bowiem potrzebna wymiana zaworów, membran i innych elementów roboczych pompy. Wydajność Qdos 30 wynosi od 0,1 do 500 ml/min przy ciśnieniu 7 b. Nowością jest specjalnie zaprojektowana głowica pompy, do wymiany której nie trzeba używać żadnych narzędzi. Dodatkowo cała konstrukcja zapobiega powstaniu przecieków lub wypływowi substancji podczas wymiany głowicy. Do tej pory pompa Qdos 30 została sprawdzona w przemyśle uzdatniania wody w południowej Walii. Rozwiązanie Qdos 30 pozwoliło zapobiec naruszeniu próbek wody transportowanych za pośrednictwem pomp przez powietrze atmosferyczne. Nowe urządzenia Watson-Marlow posiadają łatwy w obsłudze interfejs oraz 3,5-calowy wyświetlacz LCD. Produkt objęty jest 2-letnią gwarancją producenta. Więcej informacji na stronie internetowej www.wmpg.com/pl.

Technitel od kwietnia spółką akcyjną

Sąd Rejonowy dla Łodzi ? Śródmieścia w Łodzi 15 kwietnia br. wydał postanowienie w sprawie przekształcenia firmy Technitel Polska ze spółki jawnej w spółkę akcyjną. Proces transformacji jest wynikiem stałego rozwoju firmy i konieczności dostosowania formy organizacyjnej do rozszerzającego się profilu działalności. Spółka, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie podmiotów na wdrażanie nowoczesnych technologii i skalę prowadzonych projektów, zwiększa również zakres oferowanych usług. Technitel dynamicznie rozwija swoje kompetencje w zakresie rozwiązań teleinformatycznych w branży elektroenergetycznej oraz wodno-ściekowej, współpracując z zakładami energetycznymi, przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi oraz dostawcami rozwiązań sieciowych dedykowanych do pracy w systemach wymagających absolutnej niezawodności. Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, firma dostrzega konieczność rozwoju nowych technologii przyjaznych środowisku oraz promuje korzyści wynikające z zastosowania odnawialnych źródeł energii. Więcej informacji na stronie internetowej www.technitel.pl.

Nowy SBR na rynku

ACTIBLOC firmy Sotralentz jest najnowszą przydomową oczyszczalnią ścieków z osadem czynnym, pracującą w technologii SBR. Urządzenie zostało poddane badaniom na zgodność z normą PN 12566-3, a uzyskane wyniki redukcji zanieczyszczeń utrzymują się na poziomie aż 97%. ACTIBLOC posiada europejski znak jakości CE. Główne zalety urządzenia to niewielka powierzchnia wykopu, dobra wydajność nawet przy nierównomiernym zrzucie, mało uciążliwy dla użytkownika cykl serwisowania i brak konieczności wykonywania drenażu. Oczyszczalnia może być zainstalowana w każdych warunkach gruntowo-wodnych. Działanie urządzenia ACTIBLOC przebiega w dwóch etapach, odbywających się w dwóch zbiornikach: w osadniku (50% całkowitej objętości), w którym zbierane są elementy pływające i niwelowana jest nierównomierność zrzutów, oraz w reaktorze biologicznym z osadem (50% całkowitej objętości) poprzez proces sekwencyjny.

Procesy w oczyszczalni pilotowane są przez sterowanie, działające w oparciu o układ mikroprocesorowy. Układ umieszczony w szafie sterowniczej kieruje pracą sprężarki i elektrozaworów doprowadzających powietrze do poszczególnych pomp mamutowych i dyfuzorów. ACTIBLOC może zostać wyposażony w modem, dzięki czemu istnieje możliwość zdalnego sterowania.

Opracowanie: Anna Lembicz, Martyna Matuszczak