Niezastosowanie się do przepisów prawa w zakresie gospodarowania odpadami oznacza konieczność zastosowania bardzo surowych sankcji – oprócz odpowiedzialności za wykroczenia są to opłaty podwyższone w dwu stawkach oraz administracyjne kary pieniężne. Odpowiedzialność za wykroczenia jest przy tym oczywista. Dalsze rozważania dotyczą opłat i kar pieniężnych.

Warto przy tym przypomnieć dwa podstawowe fakty. Po pierwsze, aby w Polsce uznać składowanie odpadów za w pełni legalne, musi istnieć prawidłowo zlokalizowany i wybudowany obiekt budowlany, dopuszczony do użytkowania (dopuszczenie to powoduje domniemanie prawidłowości etapów wcześniejszych). Ponadto zarządzający ma legitymować się dwoma decyzjami – zatwierdzającą instrukcję eksploatacji oraz zezwalającą na unieszkodliwianie (może to być pozwolenie zintegrowane lub inna decyzja na gospodarowanie odpadami).
Po drugie, pamiętać należy, że przepisy finansowo-prawne Prawa ochrony środowiska (P.o.ś) o charakterze sankcyjnym posługują się pojęciami:
  • „składowania odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym” (art. 70 pkt 3 ustawy o odpadach oraz art. 293 ust. 3 P.o.ś.),
  • „składowania odpadów bez uzyskania decyzji zatwierdzającej instrukcję eksploatacji składowiska odpadów” (art. 293 ust. 1 P.o.ś. i art. 78 pkt 3 ustawy o odpadach),
  • składowania odpad&oacut...