Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ) to podstawowy dokument, jaki zamawiający sporządza przy większości procedur przetargowych. Choć ustawa określa minimalną treść, jaką ma zawierać, praktyka pokazuje, że zamawiający mimo to popełniają błędy przy jego tworzeniu.
Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.), „wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia”. Z kolei zamawiający jest obowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień, chyba że prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na mniej niż sześć dni przed terminem składania ofert.
Pojawia się zatem pytanie, co będzie w sytuacji, gdy jeden z wykonawców pobrał SIWZ ze strony internetowej, a dwóch innych bezpośrednio od zamawiającego – skąd ten pierwszy dowie się o skierowanych zapytaniach i czy zamawiający musi podawać źródło zapytania? Otóż treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację, bez ujawniania źródła zapytania, a jeżeli jest ona udostępniana na stronie internetowej, to także tam. W ten sposób wszyscy, którzy pobrali SIWZ ze strony, dowiedzą się o zapytaniach, które wpłynęły do zamawiającego.
Zmiana SIWZ
W uzasadnionych przypadkach zamawiający mo...