Jedną z nowych technologii na polskim rynku, która znalazła już zastosowanie w przetwarzaniu odpadów komunalnych m.in. w Niemczech (Kaiserslautern) i Włoszech (Alessandria, Castelceriolo, Viareggio) jest system oparty na procesie wytłaczania ciśnieniowego (prasoekstruzji). Ta technologia włoskiej firmy Vmpress ma służyć obróbce zmieszanych odpadów komunalnych, które – po usunięciu z nich metali żelaznych – pod wpływem wysokiego ciśnienia (600-1000 barów) zostają podzielone na dwie podstawowe frakcje: suchą i mokrą.

Separacja ta jest możliwa dzięki zastosowaniu cylindrycznego tłoka wyposażonego w otwory, przez które kierowana jest frakcja mokra, a oddzielnym kanałem wypychana jest frakcja sucha.
Ta ostatnia, ponieważ składa się np. z tworzywa sztucznego, drewna i makulatury, może zostać unieszkodliwiona w instalacjach termicznego przetwarzania odpadów lub wykorzystana do produkcji paliw formowanych, np. dla cementowni. Doświadczenia instalacji niemieckiej pozwoliły na określenie podstawowych właściwości fizycznych tej frakcji. Charakteryzuje ją gęstość powierzchniowa wynosząca ok. 0,8 – 0,9 Mg/m3, wilgotność poniżej 20%, średnia wartość opałowa 16-20 MJ/kg oraz pozostałość organiczna ok. 5%.
Z kolei frakcja mokra, składająca się głównie z substancji organicznych, po przejściu przez urządzenie ma wygląd półpłynnej masy o drobnej granulacji. ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?