W 2004 r. w Miejskim Zakładzie Komunalnym w Leżajsku udało się odzyskać blisko 2 tys. ton surowców, w tym 500 ton makulatury, 150 ton złomu stalowego, 1100 ton szkła, 6 ton puszek aluminiowych, 210 ton opakowań z tworzyw sztucznych oraz 5 ton opakowań wielomateriałowych.

Segregacja odpadów u źródła ich powstawania poprzez system oznakowanych worków foliowych jest z powodzeniem prowadzona na terenie miasta Leżajska i pobliskich gmin od 11 lat. Tajemnicę sukcesu odkrył przed nami Stanisław Żołyniak, prezes Zarządu MZK.

Na początku było szkło…
Dokładnie 11 lat temu, w maju 1994 r., ze sprywatyzowanej huty szkła w Jarosławiu do Leżajska dotarły wieści o rozpoczęciu skupu stłuczki szklanej. – Ucieszyła nas wiadomość, że w końcu rusza skup szkła –wspomina prezes Żołyniak. – Udaliśmy się do Jarosławia w przekonaniu o słuszności naszych zamierzeń związanych z rozpoczęciem selektywnej zbiórki szkła i w ciągu miesiąca podpisaliśmy z hutą umowę na odbiór stłuczki i kupiliśmy 240-litrowe pojemniki. Zostały one oznaczone trzema kolorami – odpowiednio do rodzaju zbieranego szkła – i trafiły do szkół podstawowych i średnich na terenie Leżajska. Rozpoczynającą się akcję wspierała edukacja ekologiczna.
W dalszym etapie, działając w porozumieniu ze spółdzielnią mieszkaniową, MZK udało się ustawić podobne pojemniki na leżajskich osiedlach wielorodzinnych. Rozpoczęto edukację ekologiczną społeczeństwa po...