W 2004 r. w Miejskim Zakładzie Komunalnym w Leżajsku udało się odzyskać blisko 2 tys. ton surowców, w tym 500 ton makulatury, 150 ton złomu stalowego, 1100 ton szkła, 6 ton puszek aluminiowych, 210 ton opakowań z tworzyw sztucznych oraz 5 ton opakowań wielomateriałowych.

Segregacja odpadów u źródła ich powstawania poprzez system oznakowanych worków foliowych jest z powodzeniem prowadzona na terenie miasta Leżajska i pobliskich gmin od 11 lat. Tajemnicę sukcesu odkrył przed nami Stanisław Żołyniak, prezes Zarządu MZK.

Na początku było szkło…
Dokładnie 11 lat temu, w maju 1994 r., ze sprywatyzowanej huty szkła w Jarosławiu do Leżajska dotarły wieści o rozpoczęciu skupu stłuczki szklanej. – Ucieszyła nas wiadomość, że w końcu rusza skup szkła –wspomina prezes Żołyniak. – Udaliśmy się do Jarosławia w przekonaniu o słuszności naszych zamierzeń związanych z rozpoczęciem selektywnej zbiórki szkła i w ciągu miesiąca podpisaliśmy z hutą umowę na odbiór stłuczki i kupiliśmy 240-litrowe pojemniki. Zostały one oznaczone trzema kolorami – odpowiednio do rodzaju zbieranego szkła – i trafiły do szkół podstawowych i średnich na terenie Leżajska. Rozpoczynającą się akcję wspierała edukacja ekologiczna.
W dalszym etapie, działając w porozumieniu ze spółdzielnią mieszkaniową, MZK udało się ustawić podobne pojemniki na leżajskich osiedlach wielorodzinnych. Rozpoczęto edukację ekologiczną społeczeństwa po...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?