Zamówienia sektorowe udzielane są przez podmioty wskazane w art. 3 ust. 1 pkt. 3 i 4 Prawa zamówień publicznych (DzU z 2004 r. nr 19, poz. 177) w związku z wykonywaniem jednego z rodzajów działalności określonych w art. 122 tejże ustawy.

Do działań tych zalicza się m.in. tworzenie stałych sieci przeznaczonych do świadczenia publicznych usług związanych z produkcją lub dystrybucją wody pitnej, energii elektrycznej lub gazu, dostarczania wody pitnej, energii elektrycznej lub gazu do takich sieci bądź kierowania takimi sieciami, a także zamówienia związane z kanalizacją i oczyszczaniem ścieków oraz działalnością związaną z pozyskiwaniem wody pitnej.
Zamawiający stosują przepisy dotyczące zamówień sektorowych, zawarte w dziale III, rozdziale 3 ustawy P.z.p. dopiero wówczas, gdy wartość takiego zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 400 lub 600 tys. euro, w zależności od sektora – dla dostaw lub usług, oraz 5 mln euro dla robót budowlanych. W odniesieniu do podmiotów prywatnych, określonych w art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy, oznacza to, że dopiero po przekroczeniu wymienionych kwot są one zobowiązane do stosowania przepisów ww. ustawy. Inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku zamawiających wskazanych w art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy, określanych w dyrektywach unijnych jako podmioty prawa publicznego. Zobowiązani są oni do stosowania wszystkich przepisów P.z.p. przy udzielaniu zamówień tzw. klasycznych. Natomiast w przypadku zamówień real...