Z metodologii pracy nad projektem

Kiedy masz największą szansę na otrzymanie dotacji? Najprostsza odpowiedź brzmi: występuj o wsparcie na przedsięwzięcia, które i tak planujesz zrealizować, bez względu na to, czy otrzymasz pomoc, czy nie.


Gdy samorząd, firma czy inny podmiot po raz pierwszy „przymierza się” do projektu wartego kilkaset tysięcy lub kilkadziesiąt milionów złotych, chętnie rozgląda się za konsultantem, który może zaproponować optymalną możliwość skorzystania z zewnętrznego finansowania. Oferta programów pomocowych jest bardzo duża i czasem sam wybór właściwego działania czy poddziałania może nastręczać trudności. Niektórzy decydują się na samodzielne przygotowanie projektu i aplikacji. Zanim jednak zapadnie decyzja o sfinansowaniu projektu z dotacji, należy sobie przyswoić ważną zasadę: Występuj o wsparcie na przedsięwzięcia, które i tak planujesz zrealizować, bez względu na to, czy otrzymasz pomoc, czy nie. Pozwoli to uniknąć wielu komplikacji, które mogą się przydarzyć, gdy po wykonaniu projektu z jakichś powodów wnioskodawca nie otrzyma wsparcia. Projekt musi się wpisywać w długofalową strategię organizacji. Nie może być tworzony tylko dlatego, że Unia oferuje pieniądze na podobne cele.

Po co tworzy się projekty?
Strategie rozwoju gospodarczego samorządów oraz programy pomocowe UE mają wspólną cechę: aby osiągnąć zapisane w nich cele, potrzebne są projekty. Bez nich byłyby to tylko życzeniowe hasła. ...