Wpływ autostrady na środowisko

Na odcinku autostradowej obwodnicy Poznania od węzła Komorniki do Krzesin powstają ścieki z wód opadowych i roztopowych, które są podczyszczane w systemie dwu- lub trzystopniowym. Zbierane są one szczelnymi kanałami, usytuowanymi w pasie dzielącym (gdy autostrada biegnie po nasypie) lub po obu stronach w poboczu (gdy autostrada biegnie w wykopie).


Celem oczyszczania ścieków wykonano 10 zespołów, obejmujących osadnik, zbiornik oleju, separator i zbiornik ekologiczny, oraz trzy zbiorniki retencyjno-podczyszczające.
Na obszarze, gdzie autostrada przechodzi przez zewnętrzny teren ochrony pośredniej ujęcia wody „Dębina”, zastosowano trzeci stopień oczyszczania ścieków – dodano zbiornik zaadaptowany po byłej przepompowni wody z Warty.
Oczyszczone wody opadowe odprowadzane są bezpośrednio lub poprzez rów melioracyjny do Strumienia Junikowskiego, Warty, strugi Świątnica, rowu Spławka, a także studzienkami z częścią osadczą i studniami chłonnymi do ziemi.

Analiza konfliktów
Sposób zaprojektowania odwodnienia wynika z analizy środowiska gruntowo-wodnego. Potraktowano je kompleksowo, uwzględniając pas ok. 3 tys. m po obu stronach od osi autostrady, pamiętając o wszystkich kolizjach i możliwych oddziaływaniach. Tam, gdzie autostrada poprowadzona jest w wykopie, istniała konieczność ...