Prawie 900 przedsiębiorstw w Polsce realizuje Program Czystszej Produkcji. Został on zainicjowany przed 15 laty przez pozarządową organizację ekologiczną Polski Ruch Czystszej Produkcji, który współpracuje z przemysłem i samorządami terytorialnymi.

Podmioty gospodarcze i samorządy, włączone w działania tego Ruchu, podejmują dobrowolne zobowiązania dotyczące racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, w tym ograniczania zużycia surowców naturalnych, wody i energii oraz zrzutu odpadów do środowiska, w celu poprawy stanu środowiska i efektywności gospodarowania. Wprowadzenie strategii czystszej produkcji pozwala na szybkie uzyskiwanie efektów ekologicznych i ekonomicznych przy równoczesnym zwrocie poniesionych nakładów na inwestycje już po kilku miesiącach.
Nobilitującym potwierdzeniem osiągniętych rezultatów jest wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości (PRCPiOP), który utworzono przed kilkoma laty. Zastąpił on istniejący od 1996 r. System Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych dla zakładów produkcyjnych i samorządów terytorialnych.
Do niedawna wpisem do PRCPiOP mogło się poszczycić jedynie 50 spośród 225 firm, które posiadają świadectwa tymczasowe. Od połowy marca br. listę tę uzupełniono o kolejne 24 przedsiębiorstwa i jeden samorząd – Urząd Miejski w Żywcu. W tym gronie znalazło się 10 firm z województwa śląskiego, dziewięć z mazowieckiego, po dwa z dolnośląskiego i lubuskiego oraz jedno przedsiębior...