Najlepsi wśród zbieraczy
IX edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu dobiegła końca. 26 października br. podczas uroczystej Gali Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego w Poznaniu wręczono cztery Puchary Recyklingu, a następnego dnia podczas finału, który odbył się w historycznej „Iglicy”, znajdującej się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozdano statuetki, wyróżnienia i pozostałe nagrody.
Tradycyjnie fundatorami Pucharów Recyklingu w Konkursie byli Bank Ochrony Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Związek Miast Polskich i Polska Izba Ekologii. Aby ubiegać się o Puchar, firmy musiały nie tylko zgłosić się w sześciu kategoriach konkursowych, ale przede wszystkim wykazać progresję tonażu selektywnie zebranych surowców oraz skuteczność prowadzonych przez siebie działań edukacyjnych. W tym roku Puchary powędrowały odpowiednio do: Zakładu Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wlkp., Związku Gmin Karkonoskich z Mysłakowic oraz spółek Eko-Region z Bełchatowa i Usługi Komunalne „Wodnik” z Trzebnicy. Firmy te wykazały się wyjątkową troską o środowisko, a liczba zebranych przez nich selektywnie odpadów pokazały, że prowadzona przez nie edukacja ekologiczna przynosi zamierzone cele.
Zakład Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wlkp. powstał w 1992 r. Zakres jego działalności obejmuje odbiór, obrót i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, przemysłowych i niebezpiecznych oraz sprzedaż surowców wtórnych – uzyskanych w wyniku wprowadzonej w 2000 r. selektywnej zbiórki odpadów i wysegregowanych ze strumienia odpadów komunalnych. W ciągu 16 lat historii firmy charakterystyczny jest jej ciągły rozwój organizacyjny i technologiczny oraz rozszerzenie zakresu świadczonych usług. Ważnym aspektem działalności jest prowadzenie akcji edukacyjnych, promujących postawy ekologiczne. Aby jakość świadczonych przez Zakład usług (a tym samym zadowolenie klientów) ciągle wzrastała, wdrożono Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem wg norm ISO 9001 oraz 14001. Firma jest laureatem wielu konkursów, które potwierdzają jej aktywne działania na rzecz ochrony środowiska.
Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic na początku 1992 r. utworzyły gminy Karpacz, Kowary, Mysłakowice i Podgórzyn. W następnych latach przyłączyły się kolejne – Szklarska Poręba i Piechowice. Nawiązanie współpracy i utworzenie Związku było niezbędne dla turystycznych gmin karkonoskich, w których zaczął powstawać problem składowania odpadów. To właśnie brak składowiska spełniającego unijne standardy stał się główną przesłanką, aby nawiązać współpracę. Związek prowadzi szeroko zakrojoną gospodarkę odpadami oraz działania edukacyjne, które przyczyniają się do zmian nawyków społeczeństwa. Już od 14 lat co roku organizowany jest konkurs plastyczno-literacki dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych pn. „Środowisko naturalne, w którym pragnę żyć” oraz konkurs dla młodzieży gimnazjalnej pn. „Co mnie zachwyca, a co bulwersuje w przyrodzie”. W tegorocznej edycji Konkursu Związek wykazał się niezwykłym wzrostem ilości zebranych selektywnie odpadów.
Funkcjonująca od 2000 r. spółka Eko-Region z Bełchatowa prowadzi działalność z zakresu odbioru i transportu odpadów komunalnych, selektywnej zbiórki, zbiórki odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych oraz zarządzania składowiskiem odpadów. Świadczy ona usługi na terenie 80 gmin, położonych głównie w województwie łódzkim, ale także z terenu woj. wielkopolskiego, śląskiego i opolskiego. Spółka nieustannie się rozwija, inwestując w nowe technologie, maszyny i urządzenia. Dzięki temu stale poszerza zasięg swojej działalności i jednocześnie usprawnia odbiór odpadów. Jednym z najważniejszych aspektów jej działania jest edukacja ekologiczna, która prowadzona jest w trzech podstawowych formach. Pierwsza to zapraszanie wycieczek szkolnych na obiekty i pokazywanie efektów pracy, druga to liczne konkursy i akcje dla dzieci i młodzieży. Trzeci rodzaj to prelekcje w szkołach, prowadzone przez pracowników firmy. Realizując swoje cele, spółka podnosi poziom wiedzy ekologicznej mieszkańców, która przekłada się na ilość selektywnie zebranych odpadów.
Spółka Usługi Komunalne „Wodnik” z Trzebnicy powstała w 1998 r., a od 2001 prowadzi selektywną zbiórkę odpadów, początkowo tylko w systemie pojemnikowym. W 2004 r. wprowadzono selektywną zbiórkę metodą workową w zabudowie jednorodzinnej, która obecnie obejmuje 41 gminnych wiosek. Jednocześnie rozpoczęto intensywną edukację ekologiczną, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także starszej grupy społeczeństwa, w tym sołtysów, nauczycieli i pracowników samorządowych. Firma współpracuje z uczelniami wyższymi w zakresie odbywania praktyk na oczyszczalni ścieków i sortowni odpadów. Jej działania edukacyjne poszerzają wiedzę dotyczącą gospodarki odpadami, pogłębiają świadomość ekologiczną mieszkańców oraz kształtują postawy przyjazne środowisku. Związek już niejednokrotnie był laureatem w Konkursie o Puchar Recyklingu.
Aleksandra Kowalczyk
koordynator konkursów
koordynator konkursów