W dzisiejszych czasach skuteczność recyklingu sprzętu elektronicznego w dużej mierze zależy od znajdowania nowych sposobów szybkiego unieszkodliwienia dużych ilości odpadów elektronicznych, zgodnie z aktualnym ustawodawstwem i z wyraźną korzyścią dla środowiska i zdrowia. W Europie w 2008 r. sprzedano ponad 100 mln płaskich ekranów. Telewizory, monitory komputerowe, laptopy z technologią LCD, LED lub plazmową szybko pojawiły się w mieszkaniach Europejczyków. Niestety, wciąż brakuje metod recyklingu, które byłyby jednocześnie skuteczne, przyjazne środowisku oraz redukowałyby ryzyko narażenia na szkodliwe działanie rtęci osób demontujących zużyte ekrany. To właśnie obecność rtęci w świetlówkach znajdujących się w panelach LCD powoduje, że są one sklasyfikowane jako odpad niebezpieczny.

Szacuje się, że do 2015 r. w całej Unii Europejskiej wzrośnie potrzeba recyklingu płaskich monitorów, a masa tych odpadów wyniesie 750 000 ton rocznie. Stena Metall Group wprowadza obecnie zamknięty proces przetwarzania paneli LCD.

Wiele środków zainwestowano w rozwiązanie problemu recyklingu gwałtownie rosnącej masy zużytych płaskich ekranów. Opracowano zautomatyzowany proces. Stopień utylizacji jest wysoki (ponad 88% czystych frakcji bez zawartości rtęci) i niesie za sobą wiele korzyści dla środowiska. Co więcej, można odejść od manualnego sposobu demontażu. Ponadto opracowany sposób znacznie przewyższa przyszłe wymagania wynikające z bardziej restrykcyjnej dyrektywy WEEE...