W ostatnich latach w Polsce zaobserwować można duże zmiany w zarządzaniu odpadami. Konsekwencją/następstwem implementacji dyrektywy 99/31/WE w sprawie składowania odpadów oraz wdrażania planów Krajowego Planu Gospodarki Odpadami jest zmniejszenie masy składowanych odpadów biodegradowalnych (w tym osadów ściekowych).

Wysoka wilgotność osadów sprawia, że przetwarzanie ich metodami termicznymi wymaga dużych nakładów finansowych. Z tego względu wydaje się, że znacznie lepszą alternatywą jest obecnie poddanie ich biologicznym metodom przetwarzania. Zastosowanie wspomnianych procesów przeróbki nie tylko przygotowuje osady ściekowe do ostatecznego unieszkodliwiania, ale również zmniejsza ich objętości i pozwala na ichinertyzację, tj. obniżenie niekorzystnego/negatywnego wpływu na środowisko. W dużych oczyszczalniach najczęściej stosowaną metodą stabilizacji osadów ściekowych jest fermentacja metanowa.
W porównaniu z innymi metodami unieszkodliwiania odpadów zaletami stabilizacji beztlenowej są: uzyskanie użytecznego paliwa (biogaz), mniejsze wymagania energetyczne, redukcja większości organizmów chorobotwórczych, poprawa zdolności do odwadniania osadów, lepiej ustabilizowany produkt końcowy, który może być (po uprzedniej stabilizacji tlenowej) zastosowany do nawożenia gruntów lub rekultywacji terenów zdegradowanych. Jednak istni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?