W Gdańsku odbyła się X, jubileuszowa Konferencja ?Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych?, zorganizowana przez firmę Abrys. Przez trzy dni (20-22 września 2016 r.) eksperci z branży omawiali najnowsze rozwiązania w tym zakresie.

Organizowane od dziesięciu lat spotkanie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, przede wszystkim dlatego, że nadąża za aktualnymi i perspektywicznymi trendami w rozwoju metod termicznej przeróbki osadów ściekowych. Jak wspomina prof. Tadeusz Pająk, wieloletni opiekun naukowy konferencji: ? Rozpoczynaliśmy od tematów związanych z projektami, a następnie z budową szeregu pionierskich w Polsce instalacji suszenia i termicznego przekształcania osadów. Obecnie jesteśmy na etapie dyskusji nad optymalizacją pracy tych instalacji i zmierzamy w kierunku kolejnych wyzwań na drodze do rozwoju metod termicznych.

Osady a prawodawstwo

Tegoroczną konferencję zainaugurował wykład profesora Marka Gromca, który omówił najnowsze trendy w zagospodarowaniu komunalnych osadów ściekowych w Polsce. Profesor postulował przeprowadzenie analiz optymalizacyjnych ciągów technologicznych gospodarki osadowej, co pozwoli na dobór odpowiedniego rozwiązania dla danej oczyszczalni. ? Istotny jest wybór rozwiązań mających sprawdzone referencje. Należy też przeprowadzić badania pilotażowe, zmierzające do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, takich jak kofermentacja osadów ściekowych z odpadami ulęgającymi biodegradacji czy łączenie stosowanej już hydrolizy termicznej i technologii odzysku fosforu ? wyjaśniał. 

Branżę w ostatnim czasie elektryzują informacje o wprowadzeniu nowego Prawa wodnego, które może przynieść daleko idące zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw wod-kan. Praktyczne konsekwencje wejścia w życie nowej ustawy dla działalności firm wodociągowo-kanalizacyjnych przedstawił mec. Łukasz Ciszewski z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy z Poznania.

Mecenas szczegółowo opisał założenia do wprowadzenia nowych opłat za usługi wodne ? stałe i zmienne, które budzą największe kontrowersje w branży. ? W ustalaniu opłat kluczowe będzie właściwe określenie celu poboru wody przez klientów firm wodociągowych. Zasadniczo zmieni się też system poboru i naliczania opłat ? wyjaśniał Ł. Ciszewski. 

Co nowego?

Podczas spotkania dokonano przeglądu procesów technologicznych stosowanych w gospodarce osadami ściekowymi. Aktualny trend w tej dziedzinie zaprezentował Zbigniew Gieleciak, prezes Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. Na przykładzie tyskiej spółki omówił on zagadnienie samowystarczalności energetycznej oczyszczalni jako nowego paradygmatu rozwoju oczyszczalni ścieków. Jak wyjaśniał, współczesny obiekt tego typu opiera się na kompleksowym podejściu do gospodarki wodno-ściekowej, odpadowej i energetycznej w myśl idei circular economy. ? Maksymalizacja produkcji zielonej energii i minimalizacja jej zużycia powinny być wyznacznikami wszelkich decyzji związanych z rozwojem i funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków. Wymierne efekty w zakresie bilansu energetycznego przynoszą hybrydowa produkcja energii i ciągła racjonalizacja prowadzonych procesów ? tłumaczył Z. Gieleciak.

O tym, w jakim kierunku zmierza gospodarka osadowa za naszą zachodnią granicą, opowiedział Wolfgang Podewils, przedstawiciel RWE Deutschland AG. Podkreślił on, że dla podmiotów zajmujących się obsługą oczyszczalni w Niemczech duże wyzwanie stanowi nowelizacja rozporządzenia dot. zagospodarowania osadów ściekowych, związana z odejściem od ich zagospodarowania w rolnictwie. Ponadto zmiany metod zagospodarowania związane z odzyskiwaniem składników odżywczych wymagają budowy nowych instalacji do spalania osadów ściekowych, a także zakrojonych na wielką skalę inwestycji w przemysłowe procesy odzyskiwania fosforu.

Konferencję zakończył wyjazd techniczny, pozwalający uczestnikom na przyjrzenie się pracy obiektów wykorzystujących technologię suszenia i monospalania osadów. W tym roku organizatorzy zaprosili do odwiedzenia należącej do GIWK instalacji termicznego przekształcania osadów ściekowych, zlokalizowanej w Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód, oraz do instalacji znajdującej się w Grupowej Oczyszczalni Ścieków Dębogórze, eksploatowanej przez PEWIK Gdynia.

Martyna Matuszczak