Działalność Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie w roku 2006 będzie obchodziło 100-lecie swojej działalności. Jest to jeden z najstarszych zakładów tego typu w Polsce. Prócz wieloletniej tradycji ma MPO do zaoferowania mieszkańcom Krakowa wiele korzystnych rozwiązań w dziedzinie gospodarki odpadami.

Szeroki wachlarz usług
Firma posiada największy park maszynowy w regionie (blisko 200 pojazdów, w tym 100 śmieciarek marki Volvo, Mercedes, Mitsubishi).
I choć MPO szacuje swoje udziały w rynku krakowskim na ok. 55%, to nie działa z pozycji monopolisty. Konkurencyjność ofert jest weryfikowana przez samych Klientów, którzy mają do wyboru ponad 60 lokalnych firm.
MPO w Krakowie oferuje swoim klientom bardzo szeroki wachlarz usług:
  • wywóz odpadów stałych w różnej wielkości pojemnikach i różnorodnych systemach,
  • wywóz odpadów płynnych
  • zimowe oraz letnie oczyszczanie dróg, placów i chodników
  • odbiór odpadów segregowanych (w zależności od rodzaju zawartej umowy i terenu, na którym mieszka klient),
  • odbiór odpadów wielkogabarytowych i nietypowych,

Badania opinii mieszkańców Krakowa od wielu lat wskazują niezmiennie wysoką ocenę działania MPO. Firma nie spoczywa jednak na laurach. W październiku 2004 Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało certyfikat ISO 9001:2001 na wszystkie obszary swojej działalności.
Najnowszy to wprowadzany na terenie 10 (z istniejących 18) dzielnic miasta system odbioru odpadów wielkogabarytowych od klientów indywidualnych . Wzorem europejskich rozwiązań mieszkańcy tych dzielnic w określonych dniach i godzinach mogą wystawić przed posesję (domek, kamienicę) zbędne meble czy sprzęt AGD. Do dwóch godzin po wystawieniu tych odpadów przejeżdża samochód MPO i specjalna brygada je zbiera.


Czy wiesz że
  • Maskotką MPO Kraków jest Smok Bazyli (jego imię wyłoniono w drodze konkursu wśród dzieci). Bazyli towarzyszy mieszkańcom Krakowa przy segregacji odpadów (jest obecny na specjalistycznych samochodach i pojemnikach do selektywnej zbiórki surowców).
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie działa na terenie blisko 30 gmin w województwie małopolskim.
  • W roku 2000 MPO zostało zaliczone do elitarnego “Klubu Gazel Biznesu” czyli dynamicznie rozwijających się firm na terenie Małopolski
  • MPO Kraków posiada ogólnodostępną stację paliw, na której oferuje wysokiej jakości paliwo po atrakcyjnych cenach. W najbliższym czasie będzie dostępny także gaz LPG.
  • Składowisko odpadów komunalnych Barycz odwiedza rocznie ok. 1500 osób. Są to grupy naukowe krajowe oraz zagraniczne a także inni zainteresowani funkcjonowaniem tego obiektu.


Składowisko odpadów komunalnych Barycz
Administracja składowiskiem odpadów komunalnych Barycz została przez władze miejskie powierzona krakowskiemu MPO. Jest to odpowiedzialne zadanie, które wiąże się z licznymi inwestycjami oraz ciągłym nadzorem zapewniającym bezpieczeństwo środowiska naturalnego. W sposób ciągły prowadzony jest monitoring specjalistyczny (gleby, powietrza, hałasu itp.). obecnie jest to jedno z najnowocześniejszych składowisk w Polsce.
Składowisko odpadów komunalnych Barycz to obszar o powierzchni około 36 ha podzielony na III etapy; pierwszy o powierzchni około 12,5 ha zrekultywowany, drugi o powierzchni około 13 ha (eksploatacja w fazie końcowej) i III etap o powierzchni około 11 ha, który 13 stycznia 2005 roku został otwarty i przekazany do eksploatacji.
Składowisko odpadów komunalnych Barycz w Krakowie jest miejscem składowania odpadów komunalnych dla miast Krakowa i Wieliczki oraz gmin powiatu krakowskiego.
Obecnie jest to najnowocześniejsze, zbudowane zgodne z dyrektywami UE składowisko odpadów komunalnych o powierzchni około 11 ha i pojemności 2 mln m3.
Na składowisku prowadzony jest także ciągły odzysk biogazu, który jest przetwarzany na energie elektryczną i wykorzystywany na potrzeby własne składowiska.

MPO posiada największy park maszyn w regionie

Zamierzenia inwestycyjne
W 1999 roku Zarząd Miasta Krakowa postanowił skorzystać z jednej z inicjatyw krajów Unii Europejskiej jaką jest Fundusz ISPA (Instrument of Structural Policies for PreAccesion) podejmując w sierpniu uchwałę o złożeniu do Funduszu ISPA wniosku w sprawie dofinansowania „Programu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Kraków”.
Zgodnie z projektem ISPA „Kraków; Gospodarka odpadami – Etap I” realizowanych jest szereg inwestycji:
Pierwsza faza przewiduje:
  • rozbudowę składowiska odpadów komunalnych Barycz
  • rozbudowę systemu selektywnej zbiórki odpadów i budowę zakładu Segregacji Barycz
  • budowę kontenerowej ( mobilnej ) kompostowni odpadów zielonych Barycz

oraz opracowanie studium wykonalności dla II fazy „Programu….” obejmującej budowę zakładu termicznej utylizacji odpadów komunalnych , zagospodarowanie gruzu budowlanego i odpadów niebezpiecznych pochodzących z gospodarstw domowych
Zadaniem drugiej fazy jest zrealizowanie zadań wynikających z w/w studium wykonalności.

KONTRAKT II/B
Dostawa kontenerowej kompostowni odpadów Barycz o wydajności 6.000 ton rocznie

  • Podpisanie umowy 22 grudzień 2004 r.
  • Oddanie do eksploatacji sierpień 2005 r.


KONTRAKT IV/C
Budowa zakładu segregacji Barycz o wydajności 20.000 ton odpadów rocznie
  • Podpisanie umowy 15 luty 2005 r.
  • Zakończenie budowy grudzień 2005 r.


Ekologia i edukacja
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie od lat uczestniczy aktywnie w propagowaniu ekologicznych zachowań wśród mieszkańców Krakowa.
W swoich zamierzeniach Krakowska Wystawa Ekologiczna miała na celu przybliżanie mieszkańcom Krakowa wszelkich działań na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego w naszym mieście. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania od początku istnienia Wystawy zawsze uczestniczyło w tym wydarzeniu. Krakowianie co roku mogą zapoznać się z działaniami MPO w tym zakresie.
Krakowskie MPO postanowiło zarazić ideą ekologicznego stylu życia najmłodszych. Firma wydała płytę z piosenkami o tematyce ekologicznej dla dzieci. Dodatkowo korzystając z płyty można zagrać w komputerową, ekologiczną grę polegającą na umieszczaniu odpadów w poszczególnych pojemnikach do selektywnej zbiórki.