Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja

W ubiegłym roku spółka Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja obchodziła swoje 50-lecie. Historia firmy rozpoczęła się w 1956 r. – wtedy powołano Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, jednak początki pierwszego systemu wodociągowego w Zielonej Górze datuje się na XV w.


Pierwszy przebieg miejskich wodociągów można odnaleźć na najstarszym planie Zielonej Góry, który pochodzi z 1784 r. W 1875 r. powołano Zakład Wodociągów Miejskich, wtedy też zasadniczo przebudowano zielonogórskie wodociągi. Kolejne inwestycje prowadziły do zwiększenia poboru ilości wody, więc z biegiem lat stała się ona towarem deficytowym. Wymusiło to istotne zmiany w sposobie jej pozyskiwania i dostarczania. Odwiercono wówczas studnie i wybudowano zbiornik terenowy o pojemności 1000 m3, grawitacyjnie zaopatrujący miasto w wodę. Powstała też pompownia parowa z kolejnym ujęciem wód podziemnych. Rozpoczęto budowę głównych kolektorów kanalizacji ogólnospławnej. W 1923 r. zmieniono dotychczasowy sposób zarządzania wodociągami. Powstał wtedy Zakład Utrzymania Wodociągów i Gazowni Miejskiej. Na ujęciach i pompowniach zastosowano silniki elektryczne.
W latach 20. rozpoczęto budowę sieci kanalizacyjnej. W 1927 r. wybudowano zbiornik wieżowy wraz ze stacją uzdatniania wód podziemnych, a siedem lat później powstała mechaniczna oczyszczalnia ścieków o przepustowości 19,5 tys. m3/d. Po wojnie, wraz z rozwojem i...