Rakoniewice to gmina leżąca w powiecie grodziskim. Jak miasto wygląda na tle całości powiatu?

Miasto i Gmina Rakoniewice znalazły się w powiecie grodziskim po reformie administracyjnej wprowadzającej województwa i powiaty samorządowe. Jest największą spośród pięciu gmin powiatu grodziskiego. Mieszka tu 12,6 tys. mieszkańców, a w mieście Rakoniewice 3,2 tys. Gmina podzielona jest na 25 sołectw. Jest gminą niezwykle atrakcyjną ze względu na trwającą od wieków i pielęgnowaną tradycję kupiecką, rzemieślniczą oraz rolniczą z przewagą gospodarstw indywidualnych, co stanowi solidne fundamenty dla aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej w tych dziedzinach. Ponadto położenie przy drodze nr 32 Poznań-Zielona Góra, pomiędzy Grodziskiem Wlkp. a Wolsztynem, stwarza dogodne warunki dla przewozu towarów i osób i jest atrakcyjne dla mających siedziby podmiotów gospodarczych, jak i przyszłych inwestorów – przy trasie zlokalizowane są grunty przeznaczone pod aktywizację gospodarczą. Przez miasto i gminę przebiega także linia kolejowa Poznań-Grodzisk Wlkp.-Wolsztyn-Sulechów, dająca Rakoniewicom połączenie z wieloma miejscowościami.
Atutem gminy jest dobra komunikacja we wszystkich kierunkach, jak również bliskość granicy niemieckiej i w niedalekiej przyszłości niewielkie oddalenie od autostrady, około 25 km.
W gminie od początku lat 90-tych datuje się intensywny rozwój nowej gałęzi produkcji rolnej, jaką jest uprawa pieczarek. Aktualnie gmina Rakoniewice nazywana jest “zagłębiem pieczarkowym”, funkcjonują tutaj zakłady produkujące podłoże do hodowli pieczarek, producenci oraz firmy zajmujące się przetwórstwem i dystrybucją grzybów. Rozwinięty jest także przemysł spożywczy (produkcja napojów) i szklarski (ozdoby choinkowe). Działają również firmy prywatne z kapitałem holenderskim (spedycja i logistyka) oraz niemieckim (produkcja konfekcji odzieżowej i bieliźniarskiej).
Na stałe gmina współpracuje z niemiecką Zbiorczą Gminą Flotwedell w Dolnej Saksonii oraz duńską gminą Stovring. Za współpracę międzynarodową została wyróżniona Dyplomem Rady Europy i Flagą Rady Europy.

Czy można uznać, że gmina Rakoniewice jest ciekawą pod względem przyrodniczym?

Rakoniewice położone są w zachodniej części Wielkopolski. Pod względem przyrodniczym południową strefę obszaru gminy tworzy szeroki pas nizin nadobrzańskich, będący częścią pradoliny Warty-Odry. Na terenie gminy przeważają lasy sosnowe, które pokrywają łącznie około 41% powierzchni gminy, oraz liczne, niewielkie lecz dobrze zachowane, torfowiska. W krajobrazie gminy dużą rolę odgrywają użytki zielone, miejscami ekstensywnie wykorzystywane, które wraz z tradycyjnym obrazem rolniczych terenów osadniczych i licznymi szpalerami zadrzewień i zarośli nadają niektórym okolicom niepowtarzalny rys obszarów mało jeszcze przekształconych i “skażonych” przez cywilizację. Do osobliwości przyrodniczych można zaliczyć rośliny, między innymi: czartawę drobną, tajeżę jednostronną, rosiczkę okrągłolistną, narecznicę grzebieniastą.
Ornitolodzy znajdą na terenie gminy Rakoniewice wiele licznie występujących gatunków ptaków. Szacuje się, że na terenie gminy występuje około 200 gatunków ptaków, w tym między innymi tak rzadkie gatunki jak: rybołów, kania ruda i czarna, trzmielojad.

Zapytałem o charakterystykę przyrodniczą, bo wiem, że gmina kierowana przez Panią bardzo aktywnie angażuje się w działalność proekologiczną. Proszę więc o nakreślenie najważniejszych przedsięwzięć tego rodzaju w gminie…

Rzeczywiście, do najważniejszych zadań realizowanych przez samorząd tej kadencji należą zadania z zakresu ochrony środowiska. Jako priorytet wyznaczyliśmy sobie dokończenie wodociągowania we wsiach, przystąpienie do kanalizacji gminy oraz modernizacji sieci już istniejącej. Zadania te w ciągu trzech lat systematycznie realizujemy i są to m.in. modernizacja oczyszczalni ścieków w Rakoniewicach, budowa kolektorów sanitarnych, budowa oczyszczalni ścieków w Wiosce, Jabłonnie, i Józefinie, modernizacja składowiska odpadów komunalnych w Goździnie, wymiana ogrzewania węglowego na gazowe w kilku szkołach, prace przygotowawcze do budowy oczyszczalni w Rostarzewie (wykonanie projektu technicznego), opracowanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Rakoniewice oraz opracowanie programu gospodarki odpadami i programu sanitacji gminy Rakoniewice.

Gospodarka odpadami to najważniejsza – jak się wydaje – dziedzina starań samorządów w obszarze ekologii, chociażby ze względu na wejście w życie najnowszego prawodawstwa odpadowego. Samorząd Rakoniewic zajmuje się tymi zagadnieniami z pewnymi sukcesami. Jak radzicie sobie z tym problemem?

Od początku burmistrzowania, wraz z obecnymi władzami samorządowymi, zdawałam sobie sprawę z tego, jak ważnym zagadnieniem jest gospodarka odpadami. Aby było możliwe wprowadzenie racjonalnej gospodarki odpadami komunalnymi, a myślę tutaj o segregacji i recyklingu odpadów, punktem wyjścia było posiadanie nowoczesnego składowiska. Stąd też decyzja o zmodernizowaniu istniejącego składowiska odpadów komunalnych w miejscowości Goździn. Inwestycję tę zakończyliśmy w bieżącym roku i w lipcu składowisko zostało przekazane do eksploatacji. Jest to składowisko spełniające wszystkie wymogi dla tego typu obiektów.
Obecnie wprowadzamy segregację odpadów komunalnych, której pierwszym etapem jest ustawienie pojemników na butelki PET.

Wiele gmin rolniczych pragnie prezentować nie tylko te walory, które są związane ze sferą rolną. Rakoniewice, jak widzę, też mają takie ambicje. Proszę zatem o krótką prezentację rekreacyjną i kulturalną gminy.

Gmina Rakoniewice to nie tylko rolnictwo i przemysł, to także, a właściwie przede wszystkim, czyste powietrze i woda. Jezioro Kuźnickie, choć to jedyny zbiornik wodny służący do rekreacji i wypoczynku, słynie z czystej wody. Stąd w sezonie letnim gmina Rakoniewice gości przybyszów niemalże z całej Polski. Aby mieli gdzie wypocząć zadbali o to miejscowi przedsiębiorcy, którzy oferują miejsca noclegowe w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych, których powstało wiele w ostatnich latach.
Do atrakcji, z których słyną Rakoniewice i które warto zobaczyć należą m.in.: Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa i Obelisk słynnego Michała Drzymały, można tutaj także wysłuchać Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rostarzewa oraz zespołu folklorystycznego “Jabłonianie”. Mamy Muzeum Przyrodnicze, działa również Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom “Serce” prowadzące warsztaty terapii zajęciowej w Rakoniewicach oraz Stowarzyszenie “DOM” prowadzące Ośrodek Pomocy Kryzysowej w Błońsku.

Burmistrzem jest Pani pierwszą kadencję, choć z samorządem związana jest Pani od dłuższego czasu. Poza tym ma Pani rodzinę i ogrom obowiązków zawodowych – jak to wszystko Pani godzi?

Dzięki zaangażowaniu w pracę radnej pierwszej i drugiej kadencji oraz pracy w Sejmiku Poznańskim zdobyłam doświadczenie i w momencie podjęcia się funkcji burmistrza, znałam realia pracy samorządowej. Z samorządem związana jestem od 10 lat, samorząd stał się moją pasją, w związku z tym dokształcałam się – w trakcie pierwszej kadencji ukończyłam Podyplomowe Studium Samorządu Terytorialnego przy Wydziale Prawa na UAM w Poznaniu. Mimo poświęcenia się pracy zawodowej staram się nie zaniedbywać rodziny: mam dorosłą i samodzielną córkę, bardzo wyrozumiałego męża oraz najważniejszego członka rodziny – wnuka Adama. Uważam, że dobrze wywiązuję się z moich obowiązków tak względem rodziny, jak i pracy.

Tego życzę i w przyszłości. Dziękuję za rozmowę.