Bezwykopowy sposób renowacji rurociągów metodą utwardzanego rękawa zastosowała po raz pierwszy angielska firma Insituform (Pipes and Structures) Ltd. w 1971 r. na odcinku kanału w Londynie. Wynalazcą metody jest angielski inżynier E. Wood, który zgłosił na nią wniosek patentowy w Stanach Zjednoczonych w 1975 r., a patent uzyskał dwa lata później.

Prawa do patentu wykupiła amerykańska firma Insituform Technologies i wprowadziła produkt na rynki światowe. Po wygaśnięciu amerykańskiego patentu na insituform (tj. rękaw i jego wywracanie) w 1994 r., technologia ta zaczęła się szybko rozwijać1.
Porównując wady i zalety sposobów naprawy i renowacji sieci metodą utwardzanego rękawa należy wiedzieć, że pod pojęciem naprawy, zgodnie z normą PN-EN 136892,rozumie się usunięcie lokalnego uszkodzenia, zaś renowacja to działania wykorzystujące w części lub w całości oryginalne elementy rurociągu, a których efektem jest poprawa właściwości tegoż rurociągu. Niektórzy polscy autorzy zamiast terminu „renowacja” używają terminu „odnowa”.
 
Opis technologii
Elastycznyrękaw, stanowiący wykładzinę wewnętrzną odnawianej rury, wykonany jest z tkaniny z włókna szklanego lub z włókniny o strukturze filcowej (igłowanej włókniny poliestrowej lub polipropylenowej), absorbującej żywice: poliestrową, epok...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?