Polska znajduje się w czołówce krajów unijnych, które podjęły konkretne działania dotyczące określenia narodowych strategii przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną w horyzoncie do 2050 r.

Tylko kilka krajów przyjęło już strategie w tym zakresie, a wiele państw nawet nie zaczęło prac w tym zakresie.
Warto przypomnieć, że założenia do polskiego Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej zostały już przyjęte przez Radę Ministrów w sierpniu ub.r. Dzięki temu Polska występuje na forach unijnych, podkreślając potrzebę opracowania takich dokumentów. W naszym przekonaniu to właśnie narodowe strategie będą stanowiły odpowiedni sygnał dla inwestorów do podejmowania działań w zakresie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. Zawsze przed zaangażowaniem swoich pieniędzy w danym kraju inwestorzy analizują to, czy w świetle istniejących strategii i regulacji takie działania są opłacalne i bezpieczne. Same ustalenia na poziomie unijnym nie wystarczą.
 
Dwie możliwości
Oczywiście przy okazji podkreślania potrzeby przyspieszenia prac nad narodowymi strategiami pojawiają się głosy, że założenia będą mniej ambitne niż cele, które wypracujemy na szczeblu unijnym. Jednak przykłady nie potwierdzają takiej zależności. Natomiast nie ulega żadnej wątpliwości to, że strategie narodowe jako lepiej dostosowane do warunków lokalnych niż og&oacut...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?