Nasadzenia zastępcze na terenach komunalnych
W przywołanym akcie prawnym nie określono jednak precyzyjnie, w jakich miejscach nasadzenia kompensacyjne mają być wykonywane. W związku z tym drzewa lub krzewy, w miejsce tych usuwanych mogą być sadzone zarówno na terenie nieruchomości, z której następuje usunięcie drzew lub krzewów, na terenach innych podmiotów wyrażających na to zgodę oraz na terenach komunalnych.
Ryzyko zniszczenia
Jedynym kryterium, jakim należy się w tym zakresie kierować jest zasada zrównoważonego rozwoju konieczność oraz będąca jej efektem ocena, czy wykonanie nasadzeń w konkretnym miejscu będzie właściwą formą kompensacji przyrodniczej, czy też nie.
Pamiętanie o konieczności przeprowadzenia takiej weryfikacji jest istotne również z tego powodu, że zgodnie z postanowieniami art. 84 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody: Jeżeli przesadzone albo posadzone drzewa lub krzewy zachowały żywotność po upływie okresu, o którym mowa w ust. 3, lub nie zachowały żywotności z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości, należność z tytułu ustalonej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów podlega umorzeniu. Jeśli więc drzewa zostałyby zniszczone przez osoby trzecie, na które zobowiązany nie miał wpływu, to mogłyby zachodzić podstawy do umorzenia odroczonych opłat. W takim przypadku trudno byłoby mówić o osiągnięciu właściwego efektu kompensacji przyrodniczej. Dlatego też niektóre samorządy niechętnie przyjmują propozycję wykonywania nasadzeń zastępczych ...