Mikroplastiki są często stosowane w mydłach, żelach pod prysznic i peelingach. Można je znaleźć w pastach do zębów i ściernych środkach czyszczących. W wielu krajach wprowadza się przepisy zakazujące sprzedaży, produkcji, importu i eksportu produktów z mikroplastikami, jednak uwalniają się one też z innych źródeł, m.in. z opon trących o jezdnię.
18-letni Fionn Ferreira zdobył międzynarodową nagrodę naukową za swój projekt w konkursie dla uczniów Google Science Fair 2019. W ramach projektu Irlandczyk zbadał metodę usuwania mikroplastiku z wody przy użyciu ferrofluidu ? nietoksycznego płynu magnetycznego składającego się z oleju i magnetytu (sproszkowanego tlenku żelaza). W obecności wody ferrofluid przyciąga mikroplastiki ze względu na apolarność obu materiałów. Ferreira zbadał tę metodę ekstrakcji na dziesięciu rodzajach mikroplastików. Stężenie tworzyw sztucznych przed ekstrakcją i po niej zmierzył spektrometrem i mikroskopem w warunkach domowych. W 1000 testów Ferreira był w stanie usunąć ponad 87% mikroplastików z próbek.
Zastosowana metoda była najskuteczniejsza na włóknach uzyskanych z pralki, ale gorzej sobie radziła z tworzywami polipropylenowymi. Ferreira chciałby, by jego propozycja usuwania mikroplastiku z wody znalazła zostosowanie także w skali przemysłowej.