Antyekologiczny budżet obywatelski?

Poznańskie organizacje ekologiczne odkryły pewną rażącą nieprawidłowość: z jednej strony samorządy wykładają ogromne środki na ochronę środowiska, a z drugiej ? współfinansują projekty w ramach budżetów obywatelskich, których realizacja może temu środowisku szkodzić.

Główną ideą budżetu obywatelskiego jest to, że mieszkańcy i ich organizacje zyskały możliwość określenia tego, co jest dla nichważne. Dokonują więc, w wyniku powszechnego głosowania,wybory projektów, które ? często przy wsparciu dodatkowych środków ?ich zdaniem powinny być zrealizowane.

Negatywny wpływ na przyrodę

Przez kilka lat realizacji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) zrealizowano w naszym mieście mnóstwo ciekawych ogólnomiejskich i lokalnych (dzielnicowych) projektów o bardzo różnorodnej tematyce i zasięgu. Można więc śmiało rzec, że idea budżetu obywatelskiego w Poznaniu się przyjęła.

Niemniej od pewnego czasu do organizacji zaangażowanych w tematykę ekologiczną w mieście zaczęło dochodzić, że do PBO zaczęto zgłaszać projekty, których realizacja może przyczynić się do pogorszenia stanu środowiska w mieście.

Wierzę, że zdecydowana większość realizatorów zadań zgłaszanych do PBO w ogóle nie ma świadomości ich złego wpływu na środowisko, ale organizacje ekologiczne skupione w Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. ochrony środowiska zwróciły prezydentowi...