Technologia wodoru i ogniw paliwowych staje się przedmiotem wzrastającego zainteresowania ze strony mediów chętnie odnotowujących coraz nowsze osiągnięcia techniki. Coraz częściej pojawiają się w prasie krajowej informacje opisujące zasady działania ogniw paliwowych i możliwości ich zastosowań. Informacje te mają jednak charakter ciekawostek, tymczasem technologia produkcji, magazynowania, transportu i zastosowania wodoru w ogniwach paliwowych rozwija się na świecie w szybkim tempie. Każdy etap pociąga za sobą rozwój nowych technologii w zakresie inżynierii materiałowej, chemii polimerów, elektrochemii i elektroniki.
Nowe technologie wkraczają w obszar motoryzacji, energetyki, telekomunikacji i techniki komputerowej. Przewiduje się, że będzie to kolejna rewolucja techniczna – taka, jaką były telefon, radio, telewizja, a ostatnio telefonia komórkowa. Powstają nowe firmy związane z tą technologią.
Wszystkie liczące się firmy samochodowe świata intensywnie pracują nad wprowadzeniem na rynek seryjnego samochodu napędzanego wodorem poprzez ogniwo paliwowe. Na drogach Japonii, USA, Kanady i Europy testowane są już samochody osobowe i autobusy. W najbliższej przyszłości zastąpione zostaną tradycyjne elektrolityczne źródła prądu (baterie) ogniwami paliwowymi, szczególnie w takich zastosowaniach jak zasilanie awaryjne czy zasilanie kamer wideo i laptopów.
Pracują już prototypy ogniw paliwowych, które z tej samej objętości gazu ziemnego potrafią dostarczyć d...