W kwestii zanieczyszczenia powietrza Polska na tle Europy prezentuje się bardzo źle. Nasze miasta znajdują się w ścisłej czołówce największych trucicieli. Przyglądając się mapie zanieczyszczenia pyłem zawieszonym w Europie, widać, że na plan pierwszy wysuwa się szczególnie południowa Polska. Do niej dodać jeszcze trzeba część centralną, w szczególności Warszawę, gdzie zanieczyszczenia w 70% pochodzą z emisji komunikacyjnej.

Wszystko to wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Nie możemy tylko leczyć chorób cywilizacyjnych, najpierw powinniśmy im przeciwdziałać. Tym bardziej że nie zawsze nawet da się to robić. Wielu ludzi choruje na nowotwory ? często są to ludzkie dramaty? W Krakowie, znajdującym się w czołówce trucicieli, średni wiek życia jest krótszy o ponad dwa lata w stosunku do reszty kraju. W wyniku zanieczyszczenia powietrza co roku umiera w Polsce 45 tys. osób.

Pora działać

Sami doprowadziliśmy do tego stanu i sami musimy coś z tym zrobić. Naszym obowiązkiem jest podjęcie konkretnych działań, aby naszym dzieciom i wnukom nie oddawać środowiska, które generuje choroby i sukcesywnie zaniża standard życia. Dlatego wraz z grupą innych posłów skierowaliśmy do Sejmu projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie zmian prawnych, przede wszystkim w Ustawie z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Co nas skłoniło, by zmiany wprowadzać ustawowo? Choćby sytuacja, kiedy sejmik...