O ile ZDM może pozyskiwać dane właściciela pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), o tyle już – występując jako organ egzekucyjny – nie jest uprawniony do ustalania danych osobowych osoby parkującej samochód. Dane użytkownika mogą zostać udostępnione przez właściciela pojazdu służbowego, na którego wystawiono opłatę, gdy ten zechce udowodnić, że pojazd był użyczony innej osobie.
ZDM może wykonywać swoje zadania, kierując się w szczególności postanowieniami ustaw: z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a także na podstawie statutu regulującego jego funkcjonowanie.
Dopuszczalność tworzenia stref płatnego parkowania przez radę gminy na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), ustalania wysokości stawek opłat za parkowanie w takiej strefie, sposobu jej pobierania oraz naliczania opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłat za parkowanie przewidują przepisy ustawy o drogach publicznych. W razie niezapłacenia opłaty parkingowej obowiązek jej zapłaty – co do zasady – obciąża właściciela pojazdu, gdyż to na ogół on jest korzystającym z drogi. Zgodnie bowiem z art. 140 Kodeksu cywilnego, osobą, która może swobodnie rozporządzać rzeczą (tu: samochodem), jest jej właściciel i on od...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?