Nie zwlekajmy z nowelizacją
Jedni wnikliwie, z pełnym zainteresowaniem, inni niedokładnie ? wręcz pobieżnie, a nawet z dużym dystansem ? wszyscy przedstawiciele samorządów próbują podsumować ostatnie pół roku funkcjonowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.). W mojej ocenie, pomimo panujących problemów (1/3 gmin wciąż boryka się z wdrażaniem tzw. ustawy śmieciowej) w Polsce jest wiele samorządów, które całkiem nieźle poradziły sobie w obszarze budowania nowego systemu gospodarowania odpadami.
Świadczy to o tym, że ich reprezentanci odpowiednio wcześniej uświadomili sobie skalę tego zjawiska. Dzięki temu potrafili przygotować się do nadchodzących zmian. Są nawet tacy, którzy już od kilkunastu lat wdrażają efektywne technologie (i wykorzystują je obecnie w regionalnych instalacjach) lub prowadzą edukację ekologiczną wśród swoich mieszkańców. W tych gminach z oczywistych względów sytuacja wygląda całkiem dobrze. Co prawda, wszystkie samorządy zwracają uwagę na to, że ustawa nie jest doskonała i rodzi się wokół niej wiele wątpliwości. Jednakże ci, którzy od początku podążali we właściwym kierunku (i tempie), mogą pochwalić się już sporym dorobkiem. Inni natomiast tak bardzo skoncentrowali się na dacie 1 lipca 2013 r., że zabrakło im czasu na to, aby wdrożyć wszystkie formalne kwestie wynikające z zapisów ustawy.
Mam nadzieję, że obecny czas, podsumowujący minione sześć miesięcy, to dobry moment na refleksję i uświadomienie sobie tego, co należy poprawić. ...