Trzyletni okres zrównoważonej rekultywacji Jeziora Swarzędzkiego, prowadzonej kilkoma metodami, okazał się zbyt krótki, by trwale poprawić jego stan ekologiczny. Obserwowana w pierwszych latach prowadzenia zabiegów poprawa jakości wody uległa ponownemu pogorszeniu po ich ograniczeniu do jednej metody ? natleniania.

Aby przywrócić dobry stan wód, wymagany przez Ramową Dyrektywę Wodną1, konieczne jest ciągłe poszukiwanie skutecznych metod ochrony i poprawy jakości wód jezior. Rekultywacja to zwykle czasochłonny i długotrwały proces, a ta zrównoważona opiera się na wykorzystaniu kilku metod równocześnie (np. inaktywacja fosforu, natlenianie wód naddennych, biomanipulacja). Jej cechą charakterystyczną jest stosowanie niskich dawek substancji chemicznych. Nie wpływa destrukcyjnie na żyjące w jeziorze organizmy, ale wymaga dłuższego czasu na trwałą przebudowę ekosystemu. Reakcja ekosystemów wodnych na prowadzone zabiegi zależy od ilości nagromadzonych zanieczyszczeń, a stabilizacja zachodzących zmian z reguły następuje po co najmniej 5-15 latach.

Jednym z jezior poddanych w ostatnich latach zrównoważonej rekultywacji było miejskie Jezioro Swarzędzkie.

Jezioro w środku miasta

Zlokalizowane przy granicy z Poznaniem Jezioro Swarzędzkie to płytki, polimiktyczny, naturalny zbiornik rynnowy pochodzenia polodowcowego o powierzchni 93,7 ha. Do początku lat 90. był bezpośrednim odbiornikiem surowych ścieków ze Swarzędza. Znaczne...