Niejasna rola współspalania biomasy z węglem
Minister Energii 23 listopada przedstawił do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z OZE.
Przedstawione w projekcie rozporządzenia wielkości energii z OZE mogą zostać sprzedane w drodze aukcji w 2017 r. Projekt zapowiada zakontraktowanie w systemie aukcyjnym w 2017 r. energii z OZE w ilości podobnej do przyrostu rocznej produkcji w 2015 r. (ok. 2,2 TWh), a ocena skutków projektowanej regulacji wskazuje, że chodzi o podobny zakres mocy (ok. 950 MW) do tego, który został przyłączony do sieci w 2015 r. Jednak w rzeczywistości mówimy o znacznie mniejszym przyroście nowych zdolności produkcyjnych, bo ok. 40% wolumenu aukcyjnego stanowi ?aukcja migracyjna?, czyli oferta przejścia dla istniejących instalacji OZE z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.
Minister Energii (ME) chce zamówić w czterech, z możliwych siedmiu ?koszyków?, określony wolumen energii w MWh do wyprodukowania w źródłach z podziałem na moc instalacji i datę pierwszego wyprodukowania energii w okresie do 15 lat wg schematu podanego w tabeli.
W ocenie skutków regulacji (OSR) minister zakłada, że zwycięzcami staną się następujące technologie OZE: biogaz składowiskowy, energetyka wodna oraz elektrownie i elektrociepłownie na biomasę (w aukcjach migracyjnych) oraz te same technologie oraz dodatkowo biogaz rolniczy, fotowoltaika i energetyka wiatrowa w ramac...