Niekończąca się rewolucja bez dialogu
Dziesięć lat temu wprowadzono w Polsce „rewolucję śmieciową”. Gminy stały się właścicielami odpadów komunalnych. Jej efekty nie wszystkich zadowalają, a kolejne nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach budzą mieszane uczucia.
Znowelizowana w 2011 r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyniosła nowy porządek prawny: to gminy stały się właścicielami odpadów komunalnych. Pociągnęło to za sobą wiele konsekwencji: samorządy zostały zobowiązane do przygotowania i wdrożenia systemu, który zapewni selektywne zbieranie odpadów, doprowadzi do ograniczenia ich składowania, umożliwi jak najlepsze zagospodarowanie i zapobiegnie nielegalnemu pozbywaniu się śmieci.
Nowe rozwiązania zaczęły obowiązywać dwa lata później, w lipcu 2013 roku. Obawy przed wprowadzeniem nowelizacji były ogromne – szczególnie wśród samorządów oraz zakładów komunalnych, ale także wśród mieszkańców.
Sejm demoluje wszelkie poprawki
Ustawa przez lata była kilkukrotnie nowelizowana (m.in. w 2019 roku). Obecna nowelizacja została zapowiedziana w zeszłym roku. W grudniu 2020 roku pojawił się projekt, który po konsultacjach… zniknął. Potem pojawił się nagle w obiegu prawnym, jednak w zupełnie innej postaci niż ten z grudni...