Niemiecka branża wodociągowa
Niemiecki przemysł wodociągowo-kanalizacyjny jest doskonale zorganizowany, choć ulega przekształceniom i zmaga się z wdrażaniem unijnego prawa. Branża zawdzięcza sukcesy m.in. silnej organizacji narodowej DVGW.
Niemiecka Organizacja Naukowo-Techniczna Gazu i Wody (DVGW) powstała w 1859 r. jako zrzeszenie gazowników. W 1870 r. dołączyli do niej wodociągowcy. Aktualnie organizacja ta ? zatrudniająca 400 osób ? liczy ponad 13 tys. członków, wśród których 75% stanowią teoretycy, a reszta to przedsiębiorstwa wodociągowe, kanalizacyjne, gazownicze i specjalistyczne, instytucje naukowe oraz inne organizacje. Główna siedziba DVGW mieści się w Bonn, a jej oddziały zlokalizowane są w Berlinie, Brukseli i Sarajewie. Dodatkowo organizacja prowadzi centrum naukowo-badawcze w Karlsruhe oraz komitety i grupy badawcze rozsiane po całych Niemczech.
Źródła zarobku
Organizacja utrzymuje się przede wszystkim ze sprzedaży wiedzy eksperckiej, czyli wytycznych, norm, szkoleń, badań i testów. Źródłem dochodów są też szkolenia, w których rocznie uczestniczy 25 tys. osób ? są to zarówno menedżerowie i technicy, jak i robotnicy. Eksperci z DVGW wydają również podręczniki dla przemysłu gazowego i wodociągowo-kanalizacyjnego. Dzięki uczestnictwu w projektach naukowo-badawczych zespół wodny generuje 31% rocznego przychodu, co stanowi 40 mln euro. Niemiecka Organizacja Naukowo-Techniczna Gazu i Wody aktywnie wspiera projekty naukowo-bada...