Spalanie odpadów komunalnych w planach gospodarki odpadami

Krajowy model opłat za odbiór i unieszkodliwianie odpadów ciągle nie przystaje do wzorów unijnych. Powoduje to skuteczną blokadę projektów budowy spalarni odpadów, gdyż gmina nie jest w stanie ani zapewnić dostaw wymaganego strumienia odpadów, ani racjonalnie rozłożyć na mieszkańców kosztów tej metody unieszkodliwiania odpadów.

Obowiązujący model finansowania gospodarki odpadami komunalnymi, a konkretnie system opłat za gromadzenie, wywóz i deponowanie odpadów, stanowi jedno z najbardziej istotnych ograniczeń w zakresie wdrażania kompleksowych systemów zagospodarowania odpadów komunalnych, w tym funkcjonowania najdroższych obiektów w tym systemie, jakimi są spalarnie odpadów1. Model ten, usiłujący w ostatnim czasie wyjść z cienia dynamicznych zmian krajowego systemu prawnego w zakresie gospodarki odpadami, daleko odbiega od rozwiązań unijnych.
Specyfika obecnie obowiązującego systemu opłat za wywóz i unieszkodliwianie odpadów, w którym gmina – poza wydaniem pozwolenia – nie ma żadnego wpływu na przepływ środków finansowych pomiędzy firmą wywożącą lub unieszkodliwiającą odpady a wytwarzającym odpady lub jego reprezentantem, powoduje, że wdrożenie bardziej rozbudowanych systemów zagospodarowania odpadów, obejmujących nie tylko składowanie odpadów, jest praktycznie nierealne.
Funkcjonowanie obecnego modelu opłat niezbicie dowodzi faktu, że władze samorządo...