Niepowtarzalny styl
Aż 72 produkty z różnych dziedzin zgłoszono do konkursu ECO DESIGN.
Do wystawy finałowej, odbywającej się podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu, jury zakwalifikowało 41 ekologicznych produktów wpisujących się w nurt ekologicznego projektowania i wyróżniających się wzornictwem, jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Spośród nich wyłoniono trzech równorzędnych laureatów (więcej w ?Recyklingu? 11/2014) i przyznano dwa wyróżnienia.
Celem konkursu była promocja osiągnięć ekologicznego projektowania oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie wzornictwa, jak również rozpowszechnienie wiedzy o ekodesignie wśród przedsiębiorców, potencjalnych klientów oraz uczestników targów. Konkurs trwający od 2 do 30 września br. skierowano do producentów, projektantów oraz dystrybutorów, którzy w swoich produktach, usługach i projektach wykorzystali założenia ekodesignu. Do konkursu można było zgłosić rozwiązania, które są na rynku nie dłużej niż pięć lat lub zostaną wprowadzone do produkcji w 2015 r.
Na wystawie finałowej, oprócz nagrodzonych i wyróżnionych prac, zaprezentowano także niepowtarzalne elementy wyposażenia oraz aranżacji wnętrz ? materiały wykończeniowe, oświetlenie czy meble. Jedna z propozycji to ?5-ta KLEPKA? ? ekologiczna okładzina z drewna z recyklingu, zaprojektowana przez Macieja Laskowskiego. Każda klepka składa się z dziewięciu drewnianych części o równych wymiarach, starannie i trwale ze sobą połączonych. Niewątpliwą zaletą produktu jest jego niepowtarzalność ? ?klepki? różnią się między sobą usłojeniem, kolorem oraz sękami. Ponadto posiadają pęknięcia czy ślady po gwoździach. Drugą propozycją tego projektanta jest okładzina ścienna powstała poprzez zestawienie regularnie ciętych płytek z licowego drewna ? Wooden Diamonds. Każda z płytek jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ nosi ślady działania warunków atmosferycznych sprzed kilkudziesięciu lat. Surowiec, z którego powstały płytki, pozyskano z zewnętrznych części rozebranych starych drewnianych domów.
Innym unikatowym ?projektem z przeszłością? jest wielowarstwowa deska podłogowa ?azúcar de Cuba?, wykonana z zewnętrznej części hiszpańskiej beczki po brandy. Drewno ma ok. 80 ? 150 lat. Na pojedynczych deskach znajdują się m.in. herby winnic czy opisy brandy, natomiast naturalne wybarwienia drewna zabezpieczono i podkreślono transparentnym olejowoskiem. Producent podłóg ? Wood and Wine Flooring ? podkreśla, że w trosce o środowisko oraz zachowanie wysokiej jakości przetworzonego surowca większość etapów tworzenia wiąże się z pracą ręczną.
Na wystawie pokazano również rękodzieło wykonane z papieru pozyskanego z czasopism. Abażury Fabrykantka oraz HOC dodatkowo zostały polakierowane bezbarwnym lakierem ekologicznym, który zabezpiecza je przed wilgocią i temperaturą. Autorką papierowych lamp jest Barbara Turska-Knyziak.
Uwagę zwiedzających przykuwało także wyróżniające się funkcjonalnością, zastosowanym materiałem i wyglądem gniazdo wiszące Manu Nest. Zarówno gniazdo, jak i całą kolekcję mebli zaprojektowanych przez Raymonda Cirulisa wykonano ręcznie z włókien bazaltowych powstałych z lawy wulkanicznej, dzięki czemu produkty posiadają wiele zalet. Zastosowany materiał jest trzy razy mocniejszy od stali, co sprawia, że meble mogą spełniać swoją funkcję przez wiele lat bez śladów użytkowania. Ponadto jest odporny na warunki atmosferyczne, dlatego można z niego korzystać także zimą na zewnątrz. Oprócz tego materiał bazaltowy pochłania różnego typu promieniowanie niekorzystne dla zdrowia i jest dobrym izolatorem ciepła, więc meble utrzymują stałą temperaturę. Produkty z lawy wulkanicznej są także lekkie, dlatego łatwo się je przenosi.
Na wystawie zaprezentowano również projekty z innych dziedzin, w tym m.in. ocieplaną kurtkę WARSAW, w której zewnętrzną warstwę stanowi poliester z recyklingu, czy ekologiczny nanokompozyt lignocelulozowy EBM, niezawierający, w odróżnieniu od dostępnych na światowym rynku płyt drewnopochodnych, rakotwórczego formaldehydu oraz innych związków szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi.
Organizatorem Konkursu ECO DESIGN były Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wydarzenie patronatem objął minister środowiska Maciej Grabowski.
Na podstawie materiałów prasowych opracowała Katarzyna Gorwa.