Jedynym aktem prawnym, który obecnie reguluje w Polsce bezpieczeństwo nowych urządzeń przeznaczonych do montażu na placach zabaw, jest Ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów. W całej Unii Europejskiej nie ma dyrektyw ujednolicających zasadnicze wymagania bezpieczeństwa na placach zabaw. Nie ma też regulacji krajowej w tym zakresie. Trudno uznać za taką art. 61 ustawy Prawo budowlane, który zobowiązuje zarządców placów do kontroli ich stanu technicznego raz na pięć lat.

Doświadczenia i wiedza z zakresu bezpieczeństwa wyposażenia placów zabaw, ich nawierzchni, instalowania urządzeń, kontroli, konserwacji i eksploatacji została zebrana w serii norm. Ich stosowanie jednak nie jest obowiązkowe. Właściciel lub zarządca placu zabaw powinien zadbać o to, żeby urządzenia służące najmłodszym do zabawy odpowiadały standardom bezpieczeństwa jedynych obecnie znanych wytycznych.

Normy dotyczące bezpieczeństwa urządzeń

Najbardzej ogólną i jednocześnie najobszerniejszą normą jest PN-EN 1176-1 ?Wyposa­żenie placów zabaw i nawierzchnie ? Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań?. Opisuje ona zagadnienia związane z budową urządzeń, a więc m.in. kwestie projektowania i produkcji, materiałów stosowanych do wytwarzania tego typu elementów zabawowych, ich znakowania, ale też wyznaczania obciążeń oraz metod badań np. fizycznej wytrzymałości konstrukcji czy też możliwych okoliczności zakleszczenia.

...