Zagadnienie zagospodarowania wód opadowych wydaje się jednym z kluczowych problemów gospodarki wodno-ściekowej w miastach. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż od wielu lat nie znalazło ono odzwierciedlenia w polskich przepisach. Chaos informacyjny, potrzebę dyskusji i precyzyjnych wyjaśnień tych kwestii odzwierciedliła liczba uczestników VII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne”, zorganizowanej przez firmę Abrys. Na spotkanie do Łodzi w dniach 23-24 kwietnia br. przybyło aż 120 gości.
Pierwszą sesję wykładów, dotyczącą aspektów formalno-prawnych i finansowania zagospodarowania wód opadowych, otworzyło wystąpienie Zenona Świgonia (PZITS Poznań) na temat konieczności normalizacji gospodarowania wodami opadowymi. Duże zainteresowanie wywołało wystąpienie Dobomira Bujaka, prezesa Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, który przedstawił doświadczenia z wprowadzenia opłat za odprowadzanie wód opadowych w Bytomiu. Obecni na sali przedstawiciele przedsiębiorstw wod-kan, chcący wdrożyć podobne rozwiązania na swoim terenie, zasypali prelegenta szczegółowymi pytaniami dotyczącymi projektu. Kolejna sesja poświęcona była skrajnym zjawiskom wywołanym przez wody deszczowe i roztopowe na terenach miejskich. Problem ten podjął m.in. dr Maciej Mrowiec, prof. PCz, który w swoim wystąpieniu opisał zastosowanie retencji w ograniczaniu skutków ekstremalnych zjawisk opadowych na przykładzie zlewni zurbanizowanej. Najszerzej omówionym tematem spotkania było zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi w miastach. Na sesji poświęconej temu problemowi zaprezentowano aż 14 referatów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie prezesa KZGW, Janusza Wiśniewskiego pn. „Wody opadowe na obszarach miejskich w świetle wdrażania Dyrektywy Powodziowej w Polsce”. Uczestnicy konferencji otrzymali niepowtarzalną szansę włączenia się w przygotowanie nowego Prawa wodnego. – Właśnie pracujemy nad nowymi założeniami do Prawa wodnego. Jeżeli chcecie państwo cokolwiek zmienić w prawie w zakresie wód opadowych, a myślę, że jest co zmieniać, skierujcie uwagi do mnie. Wszystkie propozycje rozpatrzymy i być może zostaną włączone do procesu procedowania nad zmianami w ustawie – zaproponował J. Wiśniewski.
Na zakończenie konferencji uczestnicy zostali zaproszeni na spacer doliną rzeki Sokołówki, gdzie można było podziwiać efekty unijnego projektu „Zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych” w ramach POIG. Natomiast dla miłośników architektury zabytkowych systemów wodno-ściekowych przygotowano specjalną niespodziankę – zwiedzanie Muzeum Kanału „Dętka”, mieszczącego się w nieużywanym zbiorniku na wodę pod ulicami Łodzi. Konferencja bez wątpienia na długo zapadnie w pamięci uczestników – pozostawiła niezapomniane wrażenia z wyjazdów technicznych, zapewniła dostęp do wielu informacji na temat zagospodarowania wód opadowych a może nawet, dzięki propozycji prezesa KZGW, przyczyni się do zmian w prawie.
 

Przygotowała: Matuszczak Martyna.