Rosnące ceny paliw kopalnych, coraz większa niepewność dostaw paliwa, a także wysiłki podejmowane w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – to powody, dla których Unia Europejska zdecydowała się wspierać wzrost wykorzystania OZE w Europie.

Korelacja schematu zapotrzebowania i produkcji
Energie elektryczna możemy wykorzystywać w bardzo zróżnicowany sposób. Na przykład do sztucznego oświetlenia, do zasilania linii produkcyjnych, transportu publicznego itd.. W porze nocnej zapotrzebowanie na prąd spada do minimum, ale od godziny 7 rano w dni robocze ponownie wzrasta nawet 180% zapotrzebowania minimalnego. W krajach o cieplejszym klimacie zapotrzebowanie osiąga maksimum ok. południa ze względu na pracę klimatyzatorów. W krajach chłodniejszych zimą popyt na energię może być o 50% większy niż latem, szczególnie ze względu na zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.
Istnieje potrzeba, aby operatorzy sieci byli w stanie kontrolować produkcję wytwórców i w ten sposób mogli poradzić sobie z wahaniami zapotrzebowania. Służyć temu mogą generatory, które można wykorzystywać do regulacji częstotliwości, kontroli obciążenia i jako rezerwę. Operatorzy sieci przewidują schemat zapotrzebowania na następny dzień i kontraktują wystarczającą moc, aby sprostać nagłym wysokim skokom zużycia energii rano i naj...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?