Na przestrzeni ostatnich 15 lat pokonano aż trzy progi w mocach wytwórczych budowanych biogazowni, sprzężonych z elektrociepłowniami na bazie odpadów i surowców przemysłu rolno-spożywczego.
Trochę historii
Na przełomie lat 80. i 90. tych minionego wieku typowe biogazownie o mocach 15-50 kWel w Unii Europejskiej budowali z reguły sami rolnicy. Pod koniec lat 90. zaczęto wznosić biogazownie z elektrociepłowniami o mocach 100-500 kWel, ale robiły to już firmy specjalistyczne, dla których rolnicy stali się przede wszystkim dostawcami surowca w ramach wieloletnich kontraktów (rys. 1).


Rys. 1. Biogazownia sprzężona z elektrociepłownią o mocy 400 kWel
W tej też dekadzie duże biogazownie nastawiły się na przetwarzanie przede wszystkim zielonej biomasy kukurydzy via kiszonki, gdyż ta zapewnia ponadprzeciętną wydajność biogazu w przeliczeniu na ha upraw. Z 1 ha uzyskuje się jej rocznie ok. 50 ton, a z takiej masy wytwarza się poprzez beztlenową fermentację aż 10 000 m3 biogazu.
W praktyce przemysłowej wielkie biogazownie przetwarzają obok kukurydzy również gnojowicę i zboże z okolicznych gospodarstw. Te ostatnie kupują po dogodny...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?