Wartość źródeł bazowych jest niedoceniana przez operatorów systemów przesyłowych.

Źródła te, w przypadku kontraktu o kosztach podobnych do długoterminowego kontraktu, są zmuszane do wytężonej i natychmiastowej reakcji na wzrost zapotrzebowania w perspektywie krótkoterminowej. Pomijana jest wartość tych źródeł również w kontekście uzupełniania przez nie produkcji, co odgrywa coraz większą rolę. W ten sposób rzeczywista wartość krótkoterminowego zapewnienia bilansowania mocy w systemie jest często pomijana w odniesieniu do tych bądź co bądź rezerwowych źródeł.

Rynki energii byłyby znacznie bardziej efektywne w sygnalizowaniu potrzeb inwestycyjnych, gdyby rzeczywisty koszt bilansowania systemu w chwilach niedoboru mocy odzwierciedlała tzw. cena czyszcząca rynek (ang. clearing price, czyli cena równowagi rynkowej, przy której rozmiary podaży równają się rozmiarom popytu).

Optymalizacja rynku energii

Jednym z wielu sposobów osiągania wspomnianego celu jest zoptymalizowanie rynku energii i rynku bilansującego, co w efekcie prowadzi do sytuacji, w której wartość energii oraz wartość usługi jej zbilansowania są bardziej zbieżne w czasie rzeczywistym.

Niektóre rynki zaczęły podążać w tym kierunku. W Ameryce Północnej Niezależny Operator Systemu Nowego Jorku (NYISO) oraz Rada Niezawodności Elektrycznej Teksasu (ERCOT) wprowadziły mechanizmy, które umożliwią ustanowienie cen energii czysz...