Z frontu prac nad budową nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi dociera wiele sygnałów o barierach wynikających z aktualnego systemu prawa i bieżących potrzebach w zakresie narzędzi, które ułatwiłyby szybsze osiągnięcie wyznaczonego celu. Sygnały te stały się przyczynkiem do podjęcia decyzji o konieczności rozpoczęcia prac nad zmianą aktualnie obowiązującego prawa.

Nie ma w tym zakresie jeszcze jednolitego stanowiska naszej Podkomisji, ale wszyscy posłowie, z którymi na ten temat już rozmawiałem, również dostrzegają konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian.

Uważam, że nowelizacja powinna dotyczyć jednak tylko kwestii technicznych, a nie zasadniczych, takich jak choćby zniesienie obowiązku zlecania usług odbioru odpadów w drodze przetargu.

W mojej opinii, najbardziej potrzebna jest zmiana, która da samorządom możliwość samodzielnego obliczenia wysokości opłaty należnej od właścicieli nieruchomości, w przypadku, kiedy nastąpi zmiana stawki opłaty. Obecnie, gdy zmieni się stawka, trzeba występować do właścicieli nieruchomości o ponowne złożenie deklaracji, z uwzględnieniem nowej jej wartości. To zbędnie generuje dodatkowe koszty i zabiera cenny czas zarówno obywatelom, jak i urzędnikom. Będzie zatem często powodem do niezadowolenia, nawet w przypadku obniżenia stawki.

W związku z tym, jeżeli nie zmieniają się parametry stanowiące podstawę wyliczenia stawek opłaty, a zmienia się tylko sama jej stawka, można dopuścić podo...