Niska emisja duży problem
W miejscowościach o słabej wentylacji za główną przyczynę powstawania smogu uważa się tzw. niską emisję. Termin brzmi niewinnie, ale jest ona poważnym problemem polskich miast i dużym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że spalając w piecach węgiel, drewno, a nawet odpady komunalne, szkodzą sobie i innym. Problem nie jest bagatelizowany przez samorządy. Czy gminy mają jednak wystarczająco skuteczne narzędzia pozwalające ograniczyć niską emisję?
Smog jest zauważalnym zjawiskiem będącym tylko potwierdzeniem występowania na danym obszarze niskiej emisji. Jego powstaniu towarzyszą określone warunki atmosferyczne, przede wszystkim brak wiatru oraz duża wilgotność powietrza. Brak smogu nie jest jednak dowodem, że problem niskiej emisji nie występuje. Jest to zanieczyszczenie trafiające do powietrza, a pochodzące z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla o niskiej jakości czy śmieci ? w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach. Niesie to za sobą poważne konsekwencje, zwiększając zachorowalność oraz śmiertelność ludzi związaną z chorobami układu krążenia.
Gminne sposoby na paleniska
Niska emisja ma zasięg lokalny i może dotyczyć nawet tylko jednej dzielnicy. Wpływają na nią głównie zanieczyszczenia, które są emitowane przez kominy o niskiej wysokości. Ma ona podstawowe znaczenie, ponieważ to właśnie emisja z niskich kominów rozprzestrzenia się po najbli...